Je pre dieťa výhodnejšie sporenie Finax alebo Amundi?

Zodpovedané
10. feb 2023

Dobrý deň,

dcére chceme otvoriť sporenie. Dĺžka sporenia bude 14 - 15 rokov. Čiastka, ktorou chceme mesačne prispievať bude od 200 - 300 eur. Rozmýšľame nad Finax alebo Amundi.

Ktoré je výhodnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

"výhodnejšie" je veľmi široký pojem. Skúsim to rozdrobiť na menšie časti.

Prvý faktor, ktorý by sa mal sledovať pri investícii je zhodnotenie. Z hľadiska zhodnotenia pri dlhodobom horizonte (napríklad tých 15 rokov) pasívne ETF fondy (napríklad tie vo Finaxe) prekonávajú aktívne riadené fondy (ktoré sú často volené napríklad cez Amundi).

Druhý faktor sú poplatky a dane. Aj keby aktívne riadené fondy dosiahli také hrubé zhodnotenie ako pasívne riadené ETF fondy, v čistom výnose budú aj tak značné rozdiely. Je to preto, lebo aktívne riadené fondy obsahujú pomerne o dosť vyššie správcovské poplatky, ako pasívne riadené ETF fondy a zároveň sa pri aktívne riadených platí daň zo zisku 19%. V praxi to vyzerá tak, že pri hrubom zhodnotení 10% ročne, ak majú ETF fondy správcovský poplatok 0,3% a aktívne riadené fondy poplatok 1,8% + 19%-nú daň zo zisku, tak ETF fondy majú čistý výnos 9,7% ročne a aktívne riadené fondy 6,64% ročne, čo je priveľký rozdiel.

Tretí faktor je individuálne poradenstvo. Ak by som bol laik, určite by som si zvolil tú možnosť, kde mi bude individuálne niekto radiť a spravovať moju investíciu a budem s ním môcť mať pravidelné konzultácie. To je služba, ktorú vie poskytnúť iba finančný poradca alebo finančný sprostredkovateľ (ak je kvalitný a profesionálny).

Osobne by som vám neodporúčal asi ani jednu z týchto možností. Aj Finax si účtuje pomerne vysoký správcovský poplatok (1,20%), pričom vám neponúka individuálne poradenstvo.

Ja ľuďom všeobecne odporúčam investovať skôr cez EIC Cieľový účet. Tam je správcovský poplatok nižší (len cca 0,30%) a dajú sa tam navoliť rovnaké fondy ako čo využíva Finax.

Pre porovnanie: Pri priemernom hrubom zhodnotení 10% ročne by ste pri investícii 250 eur mesačne na 15 rokov dieťaťu po odpočítaní poplatkov vo Finaxe nasporila 93 600 eur a cez EIC pri znížení správcovského poplatku 101 600 eur.

Ak už by ste si mala vybrať medzi Finaxom a Amundi, zvolil by som si Finax.

Prípadne mi môžete napísať na email a bližšie vám vysvetlím investíciu cez EIC.

Prikladám link na článok na mojej stránke, kde sme rozobrali tému sporenia pre deti: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk