Je možný refinanc počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
2. feb 2022

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a môj príjem je 430 eur. Mám 2 deti, dva úvery spolu 130 eur, plus leasing 164 eur. Všetko platím načas, ale vzhľadom na môj príjem je to už veľa.

Bola som v banke kvôli refinancu ešte v čase, keď som bola na materskej. Povedali mi, že mám prísť, keď budem na rodičovskej. Vraj počas materskej sa to nedá.

Išla som to doriešiť teraz a opäť mi to nezačali vybavovať kvôli nízkemu príjmu.

V čom je problém?

Prečo nemôžem mať refinanc?

Vraj jediná možnosť je, ak založím nehnuteľnosť. Resp. ak donesiem ručiteľa. Obidve možnosti sú nereálne.

Aké mám možnosti a šance?

Ďakujem

Dobrý deň,

vcelku ma prekvapila rada, že máte prísť až počas rodičovskej dovolenky, avšak ani počas materskej by to nebola asi iná odpoveď. Aj keď materská býva obvykle lepšie "platená", banka predsa vie, že je to len dočasné a následne skĺznete k tým Vašim cca 400 eurám.

Problém je v tomto legislatíva a tiež rizikový pohľad banky na Vás ako jediného dlžníka. Ak ste slobodná mamička, ktorá je sama s 2 deťmi na rodičovskej, nemáte pomoc partnera po finančnej stránke, banka to vníma ako rizikové. Tie peniaze banka ráta, že viac menej potrebujete na "prežitie". Mrzí ma to.

Nie som si istý ani radou, že ak by ste prišli opäť žiadať sama s týmito atribútmi a aj mali čo založiť (teda nejakú nehnuteľnosť), že by to automaticky znamenalo, že úver dostanete. To sa v praxi až tak často nestáva.

Riešením by bol ručiteľ, resp. spolužiadateľ, ktorý by v tejto fáze vypomohol. Pochopil som však, že túto možnosť nemáte ani zo strany rodiny, či partnera. Následne, ak už budete pracovať a budete mať OK príjmy, by ste tohto "dobrovoľníka" z toho vylúčili.

Aj pri refinanci je dôležitý príjem. Resp. sú len veľmi obmedzené možnosti a prípady, kedy banka schváli refinanc bez nejakej potreby dokladovania príjmu či bez ohľadu na jeho výšku. Tento prípad je napr. aj čistý refinanc hypotéky, kedy ak len preklápate hypotéku z banky do banky. Tak to ide aj bez toho overovania a posudzovania príjmov.

V tejto chvíli teda vidím ako možnosť najmä skúsiť nájsť spolužiadateľa.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk