Je možný prepis úveru na inú osobu?

Zodpovedané
5. jan 2022

Dobrý deň,

pred dvomi rokmi nás s manželom presvedčila švagriná so švagrom, aby sme im finančne vypomohli pri rozbiehaní biznisu. Otvorili si obchod s potravinami a všetko dobre fungovalo, kým neprepukla korona kríza a oni museli z finančných dôvodov zavrieť obchod.

Problém je ten, že manžel si kvôli nim vzal menší spotrebný úver, ktorý majú oni splácať avšak každý druhý mesiac nám chodia výhražné správy o začatí súdneho konania pre opakované nesplácanie. Nezaplatia jednu splátku mesačne ale povedzme dve naraz s dvojtýždňovým meškaním a tým pádom sa splátky hromadia. Najhoršie na tom je to, akoby ich to ani netrápilo, keďže problém z toho máme my.
Ja som na rodičovskej dovolenke a manžel síce pracuje. Nechceme a ani nemôžeme ten úver splácať za nich, keďže sme z tých peňazí nič nemali. Preto sa chcem opýtať či sa dá z toho nejako vyjsť von.

Je možné, aby sa úveru ujala právnická alebo fyzická osoba?

Spomínaný švagor so švagrinou si otvorili nový obchod pod inou s.r.o.

Mohol by sa teoreticky ten úver prepísať na firmu alebo niekoho z nich, pokiaľ s tým budú súhlasiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma, že máte takú negatívnu skúsenosť. Pri ručení, resp. vo vašom prípade, ak ste si vzali úver len na seba, na seba beriete dosť veľkú zodpovednosť (resp. manžel). Zároveň v prípade nesplácania, omeškania splátok a pribúdajú vo Vašom (resp. v manželovom) úverovom registri negatívne informácie. To môže komplikovať Vaše budúce potreby - ak by ste si brali napr. úver, banka Vám nemusí úver ako neplatičovi poskytnúť (aj keď teda máte určitú dohodu so švagrom, na čo na základe mojich skúseností banky nijako neprihliadajú).

Čo sa týka prepísania tohto úveru, treba to konzutovať v banke, v ktorej máte úver. Mám spred pár rokov skúsenosti z 2 bánk, kde sa úver presunul na inú osobu. Vtedy bolo podstatné (a dáva mi to zmysel aj teraz), že Tí, čo úver presúvali mali bankou akceptovateľné a dostačujúce príjmy. Tu môže byť problém, že aj keby súhlasili, lebo ako píšete majú novú s.r.o., príjmy počas korony mali asi veľmi obmedzené (preto asi aj vznikla táto situácia) a teda môže byť problém, aby banka s prevzatím súhlasila.

Tiež ak chodia už výzvy na začatie súdneho konania, to nie je moc dobré. Treba okamžite s bankou začať komunikovať. Zároveň komunikovať aj so švagrovcami, kde by bolo proste dobré, aby ste sa nejko dohodli, prípadne v banke (ak sa to teda nedá vyplatiť) skúsili dohodnúť iný splátkový kalendár. Najhoršia verzia je to neriešiť. Bohužiaľ je to len a len Váš záväzok a ako píšete, Vám vzniká problém a nie švagrovcom.

Ak sa nebude dať dohodnúť s bankou, resp. so švagrovcami, zvážte prípadne aj nejakú konzultáciu u právnika. Aj keď sa obávam, že môže byť dosť komplikované nejkaké súdne vymáhanie, nakoľko asi nie sú nejaké medzi Vami písomné dohody či iné dokumenty, ktoré by Vašu verziu vyslovene potvrdzovali - ale to viete Vy.

Teda rada je najmä - komunikovať s bankou aj spolu so švagrovcami (ktorí Vám majú byť predsa za čo vďační, tak hádam aspoň na konzultácie v banke by pristúpili nateraz). Ak všetko zlyhá, tak potom rada s právnikom, ak sú nejaké prípadne dokumenty.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk