Je možné získať hypotéku, s ktorou by som vedel vyrovnať v banke väčší úver?

Zodpovedané
13. sep 2020

Dobrý deň,

už dlhšiu dobu zisťujem, či je možné získať hypotéku, s ktorou by som vedel vyrovnať v banke väčší úver. Chcel by som získať aj peniaze naviac na kúpu nehnuteľnosti, no ja osobne žiadnu nehnuteľnosť nevlastním.

Je nejaká cesta získať na hypotéke menšie splátky a bývať vo svojom?

Ponúka vôbec niekto riešenie aké hľadám?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš dotaz by som potreboval viac upresniť. Môžete refinancovať (lepšie povedané v tomto prípade konsolidovať) aj väčší spotrebný úver pomocou hypotéky.

Pri hypotéke však platí, že musíte založiť v banke nejakú nehnuteľnosť - môže byť napr. nehnuteľnosť, ktorú nevlastníte (napr. rodičovský dom/byt).

V prípade, ak by ste chceli kupovať, dá sa to kombinovať aj tak, že vyplatíte v rámci jednej hypotéky úver, ktorý už máte a navyše si zoberiete ďalšie peniaze. Tu je však dôležité, aby ste dokázali nehnuteľnosť v takejto kombinácii aj reálne kúpiť, akú máte vlastnú rezervu. Prípadne či je možné aspoň dočasne založiť aj nejakú inú nehnuteľnosť, ktorú nemusíte vlastniť...

Tiež je možné riešiť aj kombinácie s inými typmi úverov. Niekedy schváli určité dofinancovanie aj mimo hypotéky priamo banky, inokedy sa dá skúsiť využiť napr. úver stavebnej sporiteľne.

Pre lepšiu radu/nasmerovanie, potrebujem s Vami prejsť podrobnejšie situáciu, urobiť finančnú analýzu (zohľadniť aj Vaše príjmy, zamestnanie, vlastné zdroje).

Pekný deň.

Michal Ducký

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk