Je možné založiť inú nehnuteľnosť na získanie aspoň 15% sumy bytu?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

rozmýšľam nad kúpou bytu, ktorý je momentálne vo výstavbe. Pri rezervácii je potrebných 5% a následne ďaľších 15% je potrebných pri podpise zmluvy.

Je možné založiť inú nehnutelnosť ako na získanie aspoň 15% sumy bytu?

Je možné založiť druhú nehnutelnosť iba pri už postavenom byte či dome?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak tomu správne chápem, potrebujete 15, respektíve 20 percent z kúpnej ceny bytu formou hypotéky dozaložením druhej nehnuteľnosti.

Viete to spraviť tak, že banku požiadáte o americkú hypotéku na aktuálnu nehnuteľnosť. Americká hypotéka je bezúčelová hypotéka, kedy založíte nehnuteľnosť a banka ďalej neskúma na čo peniaze využijete.

Odporúčam si však najprv overiť, či vám vyjde hypotéka aj na tých 20% (repsektívne 15%) a zároveň aj na zvyšných 80%. Potom vám odporúčam schváliť si developerskú hypotéku dopredu na byt vo výstavbe, aby ste už mali schálený úver aj s podmienkami. Následne požiadajte o americkú hypotéku na aktuálnu nehnuteľnosť a budete mať 100% z kúpnej ceny nehnuteľnosti.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk