Dobrý deň,
s manželom vlastníme dve tretiny domu. Jednu tretinu majú 2 súrodenci, z ktorých jeden má exekúciu.
Hypotéku chceme zobrať na vysporiadanie a zrušenie spoluvlastníctva, čiže vyplatenie obidvoch súrodencov a stať sa výlučnými vlastníkmi nehnuteľnosti.
Exekútor je nápomocný, po jeho oslovení ochotný pomôcť. Exekúcia je asi vo výške 5 000 eur.
Dáva mi zmysel, že banky odmietajú založiť takúto nehnuteľnosť, kde je záložné právo iné ako bankové. V prípade, že po poskytnutí hypotéky a vysporiadania spoluvlastníctva bude nakoniec iba banka, ktorá poskytla hypotéku mať záložné právo na LV a my nadobudneme celú nehnuteľnosť mi dáva logiku.
Je možné pri spolupráci exekútora a dlžníka, ktorý je spoluvlastníkom menšinového podielu, že sa nájde banka, ktorá bude ochotná poskytnúť hypotéku?
Keď sa nato pozriem z takého ľudského hľadiska, tak my s manželom chceme urobiť správnu vec - vysporiadať sa a dať veci na poriadok. A banke ručiť v konečnom dôsledku celou “čistou” nehnuteľnosťou.
Nič iné bohužiaľ na založenie nemáme, rodičia nie sú ochotní pomôcť.
Ďakujem
Dobrý deň,
hypotéku na vysporiadanie spoluvlastníctva domu získať viete, avšak problémom je tá exekúcia na danom dome. Ako ste písali, je tam iná ťarcha a banka vie akceptovať iba čistý list vlastníctva (až na nejaké výnimky, ku ktorým avšak exekúcia nespadá).
Ak je tá exekúcia ale "iba" 5 000 eur a aj tak by ste ju chceli vyplácať, odporúčam vám zobrať si s manželom spotrebný úver, vyplatiť dopredu exekúciu a vyčistiť list vlastníctva. Následne budete môcť v pokoji riešiť hypotéku na vysporiadanie majetku a do tej viete spotrebný úver zrefinancovať - čiže by ste koniec koncov mali aj tak hypotéku v rovnakej výške. Jedine by tam bol ten medzikrok spotrebného úveru.
Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk