Je možné v čase koronavírusu a mojej rodičovskej dovolenky refinancovanie?

Zodpovedané
3. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti refinancovania hypotéky. Manžel pred uzatvorením manželstva kúpil starší dom, na ktorý si zobral hypotéku 29 000 eur. Ohodnotenie bolo na 45 000 eur. Neskôr sme sa zobrali a dom dorobili.

Bolo do neho investovaných viac ako 50 000 eur.Teraz by sme však chceli dorobiť dvor a chýba nám cca.15 000 eur. Zostatok starej hypotéky je necelých 10 000 eur.

Manželov príjem je v čistom 1 000 eur a viac a ja som na rodičovskej dovolenke. Platíme úver 200 eur a hypotéku 160 eur. Momentálne však neplatíme, pretože máme odklad splátok. Chceli by sme to všetko dať do jednej splátky a refinancovať s navýšením.

Bolo by to možné v tomto období?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade je dôležité o aký druh odkladu splátok ide. Ešte sme v období, keď dobiehajú niektoré odklady, ktoré ľudia riešili ešte pred legislatívnou úpravou, kedy sa štát dohodol s bankami na mimoriadnom opatrení pri odkladoch splátok z dôvodu pandémie.

Pozrite si bližšie info aj od NBS k odkladu splátok kvôli pandémii https://www.nbs.sk/sk/ofs/zivotne-situacie/vase....

Ak ste využili tento "zvýhodnený" odklad, tak banky by ho na základe dohody nemali negatívne zohľadňovať. Stretol som sa však v praxi s tým, že je potrebné aj pri tomto odklade, ho najskôr ukončiť a až potom žiadať v banke o refinancovanie.

Zároveň schvaľovanie je štandardné, to znamená, že banka bude posudzovať opäť novú žiadosť komplexne. Naďalej pretrvávajú niektoré sprísnené opatrenia - napr. pri niektorých živnostníkoch, pri určitých príjmoch zo zahraničia,...). Úver teda môže zamietnuť či schváliť nižšiu výšku - tak ako pri akejkoľvek inej žiadosti, bez ohľadu na odklad splátok.

Ak ste využili odklad splátok, ktorý bol ešte v štandardnom režime, kedy nebola uzatvorená dohoda s bankami, tak tento odklad sa prejaví aj negatívnym záznamom v úverovom registri. Toto by výrazne skomplikovalo možnosť získať úver. Zároveň banky sú ochotné sa na obdobie pandémie pozrieť individuálne a vždy je možné skúsiť požiadať o výnimku pri schvaľovaní. Ak ste dovtedy bezproblémovo splácali svoje záväzky, vyjde Vám v poriadku bonita klienta posudzovaná pri žiadosti, tak by mohla byť šanca na riešenie.

V každom prípade pri príjmoch, ktoré píšete, ak aj ostatné posudzované parametre budú v poriadku, by hypotéka mohla byť poskytnuteľná - vyššia šanca je pri tom, ak ste využili spomínaný "zvýhodnený" odklad splátok a ten v čase riešenia žiadosti o úver už bude ukončený.

Prosím berte na vedomie pred tým, ako požiadate o ukončenie odkladu, že je potrebná oveľa dôkladnejšia analýza a preverenie vo viacerých bankách. S klientami si v týchto situáciách prechádzam všetko veľmi dôkladne a veci preverujem priamo cez konkrétne banky.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk