Je možné ručiť domom, na ktorý je pôžička?

Zodpovedané
10. sep 2021

Dobrý deň,

plánujeme si postaviť domček a ručiť by sme chceli rodičovským domom. Na dom, ktorý chceme vystavať potrebujeme 130 000 eur a rodičovský dom má znalecký posudok 230 000 eur. Avšak je na ňom pôžička 90 000 eur.

Je možné ručiť takouto nehnuteľnosťou?

Ďakujem

Dobrý deň,

dám len takú orientačnú odpoveď, nakoľko by som potreboval viac informácií.

Predpokladám, že tých 90 000 eur, čo je na tom dome ako pôžička - je hypotéka. Banka vie založiť opätovne aj nehnuteľnosť, na ktorej už je jedna hypotéka. Sám som takto napr. v minulosti využil, že môj byt, ktorého hodnota rástla som založil ešte na jednu bezúčelovú hypotéku a kúpili sme si auto - bolo to oveľa výhodnejšie ako leasing či iné formy úverového financovania.

V praxi to však funguje tak, že bude potrebné si zobrať hypotéku v tej istej banke, ktorá už má na nehnuteľnosti ťarchu. Banky totiž spravidla neakceptujú ťarchu inej finančnej inštitúcie na liste vlastníctva k nehnuteľnosti (až na zopár výnimiek, ako je napr. Štátny fond rozvoja bývania).

Zároveň banka stanoví, koľko maximálne požičia, keďže už nehnuteľnosť kryje iný úver. Spravidla je nutné, aby oba úvery nepresiahli 80% z hodnoty domu, teda v prípade, ak banka akceptuje hodnotu domu na 230 000 eur, tak je pravdepodobné, že ďalšiu hypotéku povolí banka vo výške okolo 94 000 eur. Vo výnimočnom prípade sa dá ísť niekedy na výnimku do 90% z hodnoty nehnuteľnosti, toto však v obdobných prípadoch prechádza veľmi ojedinele a spravidla banka toto "šetrí" pre svojich najlepších klientov.

Určite by bolo vhodné, ak by ste sa detailnejšie poradili. Môžete využiť aj naše služby, kde vieme dať konzultáciu osobne v Žiline v našej kancelárii. Radi však pomôžeme aj pri online konzultácii. Resp. využite poradenstvo napr. v banke, kde je už hypotéka poskytnutá - napr. s hypotekárnym špecialistom.

Alebo s nejakým poradcom, resp. finančným sprostredkovateľom, na ktorého sú dobré referencie. S najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné "hrať" aj s pozemkom, na ktorom už budete stavať alebo kombinovať aj s inou formou financovania, než je hypotéka.

Prajem pekný deň a držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk