Je možné prepísať úver na muž, ktorý nehodlá so stavbou prestať?

Zodpovedané
16. sep 2020

Dobrý deň,

s manželom sme si zobrali úver s postupným financovaním 180 000 eur a doposiaľ sme vyčerpali cca 50 000 eur doposiaľ. Problém je, že sa budeme rozvádzať. Ja začínam počítať s tým, že po rozvode s jedným dieťaťom si sama veľmi ťažko zaobstarám bývanie a zároveň byť schopná splácať taký úver.

Je možnosť to nejako prepísať na muža, ktorý nehodlá so stavbou prestať?

Je možné najskôr vyriešiť všetky podlžnosti?

Samozrejme, na nejakú tú časť si budem nárokovať. On už jeden úver má.

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko v úvere figurujete, banka Vás posudzovala ako spolužiadateľa a teda neviem vyhodnotiť, či je možné Vás z úveru pri aktuálnej situácii (ešte nie je doriešený rozvod a vysporiadanie) vyňať. Štandardne platí, že na návrh žiadateľov je možné posúdiť vyňatie dlžníka, avšak banka bude hodnotiť, či žiadateľ, ktorý v úvere ostáva figurovať, má samostatne dostačujúci príjem pre splácanie.

V súčasnosti je hlavne teda podstatné, keďže nie ste ešte rozvedení, aby ste sa dohodli. To umožní pri dostačujúcich príjmoch manžela Vaše vyňatie z úveru.

V tomto smere odporúčam aj konzultáciu nielen v banke, ale aj u právnika, nakoľko predpokladám, že v stavebnom povolení ste ako manželia obaja. Postavením domu nadobudnete teda aj jeho spoluvlastníctvo. Tiež, ak by ste sa dohodli, a bolo by zo strany banky možné Vaše vyňatie po dohode, bude potrebné riešiť aj zúženie BSM, aby manžel mohol v úvere figurovať sám - to už by s Vami prekonzultoval právnik (resp. BSM je možné po konzultácii riešenia s bankou zúžiť aj cez notára).

Mrzí ma to, ale pre návrh konkrétneho riešenia (či alternatív), potrebujem detailnejšie informácie, tiež preverenie v konkrétnej inštitúcii a aj doplniť, ako ste na tom s manželom s prípadnými dohodami - čo chápem, že v danej situácii môže byť tiež komplikácia.

Dohodnúť sa je najlepšie a najrozumnejšie, v opačnom prípade už je možné len postupovať súdnou cestou a v súlade s podmienkami hypotekárnej zmluvy.

Držím palce.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk