Je možné navýšiť už existujúci úver a prehodiť ťarchu na už rozostavaný dom?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

brali sme si úver na stavbu domu na našom pozemku s tým, že sme založili rodičovský dom. Dostali sme 120 000 eur. Nejaké financie sme mali vlastné, ale tie nepokryjú úplné dokončenie domu. Potrebovali by sme ešte nejakých 40 000 eur.

Je možné, že by sa dal navýšiť už existujúci úver, ak by sme prehodili ťarchu na už rozostavaný dom?

V tom prípade by bol ponechaný úrok, s ktorým sme úver brali, alebo by sa navýšil na aktuálny úrok?

Manžel má príjem 2 000 eur v čistom a ja som na rodičovskej dovolenke. Máme 2 deti.

Ďakujem

Dobrý deň,

z príjmu by Vám to malo akurát vyjsť. Záleží však od toho, koľko máte s manželom rokov a takisto či máte vyšší rodičovský príspevok alebo ten nižší.

Čo sa týka zmeny ťarchy a zároveň zachovania úrokovej sadby na aktuálnej hypotéky, tak ono sa to dá riešiť vo Vašom prípade takým spôsobom, že by ste si najprv prehodili ťarchu aktuálnej hypotéky na rozostavaný dom, následne požiadali o druhú hypotéku na ten rozostavaný dom a mali to rozdelené do dvoch úverov. Inak by sa Vám úrok aktualizoval na dnešné podmienky.

Takisto záleží od toho, v akej banke to máte, lebo nie všade sa dá založiť rozostavaná nehnuteľnosť a takisto akú hodnotu má aktuálne dom. Bude treba potom prepočítať, či sa Vám úver 160 000 eur zmestí do 70/80/90% z hodnoty domu (záleží od banky aké percento maximálne poskytuje).

Doplňte mi do mailu tieto informácie a pozriem sa Vám na to. Teraz sa Vám neviem úplne presne vyjadriť. Na hrubo Vám len viem povedať, že by Vám to malo vyjsť a postup by bol taký ako som písal vyššie.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk