Je možné navýšiť hypotéku, keď budem mať rizikové tehotenstvo?

Zodpovedané
11. dec 2021

Dobrý deň,

s priateľom máme hypotéku 84 000 eur. Potrebujeme ju navýšiť kvôli prerábke. Momentálne sa pokúšame o bábätko.

Bude to možné, ak budem na rizikovom?

Príjem mám 700 eir a priateľ 500 na papieri. Na ruku má 700, ale to sa neráta.

Ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi málo informácií. Navýšenie hypotéky môže byť vo Vašom prípade problematické. Príjem, ktorý je na ruku ako píšete sa neráta. Tiež je dôležité aké sú mesačné splátky (nielen celková možnosť úverového zaťaženia). Pri refinancovaní sa dá využiť aj to, že sa dá navýšiť o cca 2000 eur aj bez dokladovania príjmov. Predpokladám, že takáto čiastka Vám asi tú prerábku moc nerieši.

Treba si prejsť oveľa detailnejšie ako to máte (splátky, príjmy, typy zamestnania a pod.). Banka nerieši až tak, či ide o rizikové tehotenstvo, ale rieši skôr celkovú bonitu, príjmy, výdavky a pod. Zároveň ak sa dieťa narodí, je to pre získanie úveru o niečo viac zaťažujúce (teda lepšie je riešiť úver/navýšenie ešte pred narodením.)

Pre lepšiu odpoveď si to treba prejsť oveľa detailnejšie, aby sa prerátalo a zistilo či je získanie ďalších úverových prostriedkov možné a dobre to aj naplánovať. Určite odporúčam riešiť žiadosť vo viac bankách paralelne. Avšak najskôr veci dobre preveriť, než sa zadajú žiadosti.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk