Je možné financovať apartmán hypotékou?

Zodpovedané
3. jún 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Je možné financovať apartmán hypotékou?

Ako je to so sadzbou dane z nehnuteľnosti pri takýchto apartmánoch, kde v celom objekte sa nachádzajú iba apartmány, ktoré sú zapísané na liste vlastníctva ako nebytové priestory?

Budova by mala byť zapísaná ako polyfunkčná. Čo som sa informoval je to z dôvodu územného plánu, že v celom dome sa nachádzajú apartmány. Jedná sa o projekt, ktorý sa kolauduje práve teraz v hlavnom meste pri letisku.

Existuje aj nejaké obmedzenie alebo iné povinnosti v prípade následného prenájmu fyzickej osobe?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

apartmán je samozrejme možné financovať hypotékou, no môžu tam byť isté obmedzenia. Často sa deje, že je limit splatnosti napríklad len na 8 rokov, čo zdvíha splátku tak výrazne, že vo väčšine prípadov to klientovi z príjmu nevychádza.

Ak však na znaleckom posudku bude uvedené aj v texte aj na základe fotiek, že je táto nehnuteľnosť vhodná na celoročné bývanie, malo by to prejsť aj klasicky na 30-ročnú splatnosť. Možno potom banky znížia LTV napríklad na 70% (že max 70% z hodnoty bytu dá banka na hypo a zvyšok musia byť vlastné zdroje, dozaložená nehnuteľnosť alebo doplnkový úver na dofinancovanie). Ale aj toto nie je pravidlo, pretože v Bratislave už územný plán často nedovoľuje, aby to bola klasická bytovka, banky o tom vedia a štandardne na apartmány poskytujú hypotéku klasicky ako na normálne byty.

Záleží všetko od toho, čo je to za bytovka, na ktorom poschodí chcete kupovať (ak na prízemí, môže to napríklad zamietnuť schvaľovateľ z dôvodu, že si povie, že je veľká šanca, že to potom budete využívať na podnikanie), potom či náhodou už nejaké byty v tom komplexe nie sú založené v prospech nejakú banku (tým si vieme overiť priechodnosť hypotéky) a podobne. Nie je to štandardný prípad a preto je veľmi dôležité preveriť všetky možnosti a zistiť, kde viete dostať najvýhodnejšie podmienky. Môžete mi ohľadom toho pokojne napísať na mail a porovnám Vám možnosti.

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk