Je možná zmena na hypotéke, kde sú založené 2 nehnuteľnosti?

Zodpovedané
22. aug 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Je možná zmena na hypotéke, kde sú založené 2 nehnuteľnosti?

Teda kupovaný byt a rodičovský dom.

Je možné po 2 rokoch vyňať rodičovskú nehnuteľnosť a nahradiť ju iným bytom, aby sa rodičovský dom uvoľnil spod ťarchy?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienkou je, že zostávajúca nehnuteľnosť musí mať hodnotu aspoň takú, aby zostatok hypotéky neprevýšil LTV, aké buď bolo poskytnuté alebo aké sa všeobecne poskytuje (podľa banky).

Ak je pôvodná hypotéka 150 000 EUR a hodnota oboch nehnuteľností 200 000 EUR, tak je LTV 75%. Ak by bola aktuálna hypotéka napríklad 130 000 EUR, v niektorých bankách by stačilo mať hodnotu zostávajúcej nehnuteľnosti vo výške 162 500 EUR, aby bola hypo maximálne do 80% z hodnoty nehnuteľnosti. Niekde chcú, aby bolo zachované pôvodné LTV, teda zostávajúca hodnota by musela byť aspoň 173 334 EUR.

Je to individuálne aj od banky a nemusia to zobrať, pretože často si chcú banky nechať hodnotnejšiu nehnuteľnosť v zábezpeke. Môžete to ísť vyskúšať ak Vám to vychádza z hľadiska LTV. Ak Vám to neprejde, môžete hypotéku refinancovať do inej banky a vyňať danú nehnuteľnosť.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk