Je možná kúpa bytu s ťarchou?

Zodpovedané
28. máj 2024

Dobrý deň,

už nejaký ten čas hľadám vhodný byt, ktorý by som kúpila. Našla som jeden, ktorý spĺňa moje požiadavky a páči sa mi, avšak sú s ním spojené isté komplikácie. Na tomto byte je totiž ťarcha hypotéky aktuálnych majiteľov. Tí by chceli v byte zostať po predaji ešte niekoľko mesiacov bývať ako nájomníci, kým si dokončia dom. Problém je v tom, že danú hypotéku z bytu momentálne nevedia previezť na svoj rozostavaný dom, nakoľko aj na ten už majú hypotéku. Zostávajúcu hypotéku na byte nechcú vyplatiť peniazmi z predaja bytu, nakoľko peniaze chcú využiť na dostavanie domu a ja ich hypotéku prevziať nechcem.

Ich predstava je asi taká, že sa podpíše kúpno-predajná zmluva, vyplatí sa im 60% z hodnoty bytu a zvyšných 40% pôjde do notárskej úschovy, do uvoľnenia bytu. Avšak podľa mojich vedomostí nemôže byť prevedené vlastnícke právo, pokiaľ na danom byte figuruje cudzia ťarcha. Mám o daný byt záujem.

Ako s nimi túto situáciu riešiť, aby som si nevyrobila nejaký problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

nedá sa to vyriešiť. Jedna vec je vlastnícke právo, ale to sa robí až po čerpaní hypotéky (vyplatení predávajúceho). Lenže ani k čerpaniu nedôjde, pretože pred ním sa rieši zápis/zmena záložného práva na novú banku a takisto sa dokladá kúpna zmluva, pri ktorej musí dôjsť k vyplateniu aktuálnej hypotéky. Možno by sa to dalo spraviť teoreticky ešte tak, že si hypotéku schválite a na čerpanie potom budete čakať až dokým si hypotéku neprenesú na nový dom. Teda k to vôbec bude možné. Ak majú 2 hypotéky v dvoch rôznych bankách, tak to nepôjde.

Ja osobne by som si určite hľadal inú nehnuteľnosť a predávajúcim povedal, že potom môžeme riešiť kúpu ich nehnuteľnosti, keď si vysporiadajú veci s hypotékou a ak si ja náhodou dovtedy nenájdem inú nehnuteľnosť.

Zatiaľ by som do vybavovania hypotéky nešiel a ani do rezervácie nehnuteľnosti. Môže sa to náhodou ešte skomplikovať a nebude banka chcieť ich hypotéku preniesť na novú nehnuteľnosť a potom budete mať zbytočné problémy.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk