Je lepšie urobiť mimoriadnu splátku, alebo radšej šetriť?

Zodpovedané
13. nov 2021

Dobrý deň,

pred rokom sme s manželom kúpili byt na hypotéku za viac ako 100 000 eur. Aktuálna hodnota bytu cca 130 000 eur. Čoskoro budeme môcť vložiť prvú mimoriadnu splátku. Podarilo sa nám našetriť cca 15 - 20 000. Máme potenciál šetriť v tomto tempe aj najbližšie roky, ak sa nič mimoriadne nestane.

O cca 5 rokov by sme chceli kúpiť pozemok a na ňom následne postaviť dom. Pozemky o aké máme záujem sa pohybujú v cenovej relácii 60 - 100 000 eur.

Čo je pre nás lepšie?

Máme sa zamerať na vyplácanie hypotéky bytu a potom žiadať o hypotéku na pozemok?

Alebo si radšej šetriť na pozemok a dom?

Za Vašu odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolo by určite dobré si ten Váš stav a predstavy prejsť detailnejšie.

Z toho podpisu, čo tu máte a za predpokladu, že chcete v nejakej dohľadnej dobe stavať, je podľa mňa najhorší scenár ten, že by ste rezervu 20 000 eur vložili do hypotéky. Pri stavbe Vám rezerva (ktorú je dobré mať v aj vo vyššej miere, ak je to možné), oveľa viac pomôže. 20 000 eur je ešte pomerne málo a pri týchto nízkych sadzbách, ak Vám umožňuje súčasný stav aj výrazne sporiť (čo asi áno), si určite viete urobiť rezervu na výstavbu, ktorá Vám dá do ruky nejaké tie "esá".

Už to, že hodnota bytu narástla podľa Vášho vyjadrenia v danej lokalite takto významne hovorí, že je to dobrý byt, o ktorý by ľudia mali mať záujem - resp. o tú lokalitu. Takže aj predaj neskôr by nebol s vyšším zostatkom hypotéky taký problém.

Váš dotaz si však žiada podľa mňa viac pozornosti a určite by som si už urobil aj "domáce úlohy - koliečko u developerov, aj keď sa stavba za cca 5-6 rokov môže zdať ešte ďaleko, že ako by prebiehala tá stavba v súčasnosti. Ako je to so zálohami a pod. Možno budete stavať samostatne. Ale aj vtedy je dobré si uvedomiť, ako aj funguje také financovanie stavby na hypotéku. Sú rozdiely medzi montovanými domami a murovanými, ak budete potrebovať hypotéku a nebodaj bude potrebné riešiť postupné financovanie v tranžiach. Vyplácanie a vklady do hypotéky by som zvažoval až po tom, ako by ste si získali viac informácii o týchto plánoch, ktoré predpokladáte v časovom horizonte 5r+ - viac informácií v "číslach".

Ak by ste sa chceli o tom pobaviť bližšie, napíšte mail. Teraz staviame a finišujeme montovaný dom a tiež ma aj z mojimi skúsenosťami veľa vecí prekvapilo - lebo stav nie je ideálny a teda stavanie počas pandémie a dramatického nárastu cien mi pridalo opäť na skúsenostiach.

Aj tak som ale rád, že sme sa na dali a na to všetko vcelku dobre pripravili a mali sme realistické očakávania (aj prípadných komplikácií).

Držím palce!

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk