Je lepšie si vziať hypotéku pred alebo počas trvania manželstva?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

zvažujeme hypotéku/úver na bývanie.

Je lepšie vziať si hypotéku v čase, keď sme manželia s jedným dieťaťom, alebo ešte pred manželstvom s jedným dieťaťom?

Je šanca získať druhý úver, keď jeden z nás už úver má vo výške 470 eur mesačne?

Plat v čistom má okolo 1 600 eur. Ďalšie výdavky sú už len kvázi na jedno dieťa a telefón.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

manželstvo v tomto nezohrá príliš veľkú úlohu. Oveľa podstatnejšie sú príjmy a počet detí - teda v každom variante čo ste písali existuje dieťa 🙂.

Na to či je úver ešte nejako možné získať mi chýba dosť veľa informácií, prípadne napíšte mail a skúsime si to prerátať. V tom plate je nejaký "priestor" ešte, avšak tie výdavky "kvázi" na jedno dieťa sú pre banku podstatné. Ten príjem je oboch spolu? Úver má kto - ten kto má podstatnú časť príjmu? Lebo ak ten by úver nemal, tak možno by bolo rozumné to riešiť samostatne. Avšak tak trošku šípim, že to asi s tým, že existuje tá vcelku významná splátka a že nepíšete o druhom príjme (či je to aspoň rodičovský), moc vychádzať podľa Vašich predstáv nebude (teda pri tej splátke čo už je)

Prípadne napíšte mail, skúsime si to prejsť detailnejšie 🙂

Nech sa darí

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk