Je lepšie na sporenie Amundi alebo Finax?

Zodpovedané
2. jan 2022

Dobrý deň,

10 ročnej dcére sporíme už niekoľko rokov v Amundi - 45 eur každé 3 mesiace. Teraz by sme chceli sporiť aj pre mladšiu dvojročnú dcéru.

Odporučili by ste Finax alebo Amundi?

Chceli by sme odkladať 30 eur minimálne do 18 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že som skôr fanúšik Finaxu, ale treba si povedať, že toto nie je zrovna profesionálna rada. Treba si to s Vami prejsť detailnejšie. Zároveň myslím, že je vhodné aj diverzifikovať - teda nedávať aj deťom investičné sporenia "všetko" na jedno "kopyto".

Ak teraz máte Amundi, možno treba pozrieť aj ako sa vyvíja finax. Viete si pozrieť aj historicky ako vy vyvíjali grafy tých fondov - ich výkonnosť (čo máte aj čo Amundi ponúka vs výkonnosť Finaxu).

Treba si urobiť ešte prieskum a pozrieť viaceré možnosti - ani Amundi a ani Finax neponúkajú "len" jedno modelové sporenie pre deti. Ide o investičné sporenie, ktoré sa dá u oboch spomenutých spoločností nastaviť podľa Vašich preferencií k riziku a očakávania.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk