Je lepšie kúpiť 20 ročný zabývaný dom, alebo novostavbu so štandardom?

Zodpovedané
18. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom lepšej voľby do budúcnosti.

Starší dom je síce starší, ale má viac priestoru na budúcu realizáciu a dostavbu.

Nový dom je síce fajn, ale jedná sa o developerský projekt a je tam málo šancí na zmeny. Podľa mňa bude súčasná novostavba ťažko predateľná vzhľadom na menší pozemok. Cenovo sú na rovnakej úrovni a v tom istom meste.

Je lepšie kúpiť 20 ročný zabývaný dom s celkovým pozemkom 450 m2, alebo novostavbu so štandardom a s celkovým pozemkom 150 m2?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže ide o veľmi subjektívny dotaz, nakoľko to závisí skôr od Vašich preferencií, pokúsim sa uviesť niektoré skutočnosti, ktoré by som s klientami po realizácii finančnej analýzy zvažoval a pýtal sa na ne. Beriem to tak, že máte záujem to financovať prostredníctvom hypotéky.

Akú máte finančnú rezervu?:

  • Ak by ste chceli hypotéku, tak je pravdepodobné, že na starší dom a realizáciu ďalších úprav a dostavieb budete musieť použiť výrazne vyššiu časť vlastných peňazí. Banka Vám požičia napr. 80% z kúpnej ceny na hypotéku a Vy doplatíte ostatok z vlastných peňazí, prípadne doriešite ako tak dofinancovanie kúpnej ceny. Veľmi často sa však v týchto prípadoch nedarí pri menšej rezerve dostať prostriedky aj na rekonštrukciu starého domu (ktorú by ste asi zvažovali pri dlhoročne zabývanom starom dome urobiť nie v horizonte "rokov rokúcich").
  • Banka pri novostavbách schvaľuje obvykle 80% hodnoty nehnuteľnosti a ak aj nemáte peniaze, tak často sa podarí aj dobre doriešiť doplnkové financovanie ďalším úverom. Dofinancovať aj bez vlastných zdrojov (alebo s menším objemom vlastných zdrojov) je teda jednoduchšie. Ďalšiu realizáciu úprav a dostavieb nemusíte pri novostavbe v štandarde riešiť (viete dokonca ovplyvniť čiastočne ten štandard už pri výstavbe niektorých projektov) a štandard môže byť v cene domu.

Kedy potrebujete bývať? Akú máte situáciu? A aké máte "zručnosti?

  • niekedy (obvykle, keď mali moji klienti deti) nie je vhodné žiť v "bojových podmienkach" prebiehajúcej rekonštrukcie napr. 1-2 roky či niekoľko mesiacov.
  • niekedy (mal som napr. niekoľkých veľmi zručných stavebníkov "vlastnými rukami") nie je dôležité bývať hneď (myslím do pol roka) a pri využití vlastných schopností pri úprave dispozície domu, či dielčich prerábkach ušetríte aj nemalé peniaze

Aký máte plán do budúcna a očakávanie na bývanie - ide napr. o prechodné bývanie?

  • ja žijem celý život v Čadci. Pritom som pracoval hlavne v Žiline, v Martine, Bytči alebo aj v Bratislave. A stále bývam v Čadci a viem, že ak to bude možné, tak tu chcem ostať žiť ďalej, aj keď už mám rozrastajúcu sa rodinu. Pre mňa teda vízia predaja nehnuteľnosti nie je až taká podstatná, čiže ak by som riešil jedno alebo druhé, nezvažoval by som, či starší dom s väčším pozemkom po mesiacoch a rokoch úprav a prerábok predám. Uvažoval by som, či je to dom s pozemkom, ktorý chcem mať, dokážem zafinancovať, udržiavať ho a viem si v ňom predstaviť v tej Čadci žiť aj o 10 rokov s deťmi. Ak by toto splnila novostavba a dokázal by som ju zafinancovať, zvažoval by som to.
  • ak by to bolo pre Vás prechodné bývanie, resp. uvažujete aj nad tým, že napr. z dôvodu lokality sa obávate o prácu, tak by som určite zvažoval aj to, či po všetkých starostiach a prerábkach budem mať nehnuteľnosť, ktorá bude atraktívna pre niekoho iného, kto by ju kupoval. Za mňa dom (aj novostavba) s pozemkom 150m2 to určite nie je - tu si musíte však opäť vybrať Vaše preferencie. Subjektívne... "postavil som" cez hypotéky s ľuďmi už mnoho domov, tiež môj brat žije v peknej novostavbe s pozemkom okolo 500m2, avšak trend pozemkov k domu pod 300m2 podľa mňa nedáva zmysel.

Bez konkrétnejších informácií. Ak by som bol striktný a držal sa čo najľahšieho prefinancovania cez hypotéku a iné úvery bez rezervy (alebo s malým objemom vlastných peňazí), tak toto je ľahšie dosiahnuteľné s novostavbou.

Ak máte nejaké konkrétne dáta na posúdenie, chcete si prerátať ako by to vychádzalo z pohľadu nejakého finančného plánu na hypotéku a dofinancovanie, dajte mi vedieť.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk