Je investičné sporenie vo VÚB dobré?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť.

Aký máte názor na investičné sporenie vo VÚB?

Konkrétne Eurizon typ fondu akciový. Mesačne mi odchádza do toho fondu 20 EUR.

Oplatí sa to ďalej mať, alebo to mám vybrať?

Pri skoršom výbere je tam pokuta nejaké percento.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, čo od investovania očakávate. Určite to nie je najhorší produkt na trhu ale sú aj lepšie. Investovať by sa malo na základe investičných cieľov, ktoré si stanovíte a so správnym Money Managementom. Ten vyzerá nasledovne:

1. Potrebujete mať nejaké likvidné peniaze na účte alebo v hotovosti (stačí tak 2/3 mesačné výdavky)
2. Následne treba mať 3 - 6 mesačných výdavkov ako finančnú rezervu na protiinflačnom účte, kde sa ochránia pred infláciou, udržia si teda svoju hodnotu a sú k dispozícii takisto ak by ich človek potreboval
3. Všetky zvyšné peniaze čo mi po zaplatení výdavkov ostanú by som dlhodobo investoval a zhodnocoval podľa investičných cieľov

Investičné ciele môžu byť napríklad, kedy presne chcem z investícií predčasne splatiť hypotéku, alebo kedy presne chcem ísť na dôchodok a s akou mesačnou vlastnou rentou, alebo kedy a koľko peňazí chcem odovzdať deťom na lepší štart do života/na osamostatnenie sa alebo štúdium na vysokej škole. Podľa toho si treba vypočítať, koľko potrebujem investovať pre jednotlivé účely a podľa investičného horizontu si zvoliť investíciu. Ak sa do toho nevyznáte, tak je najlepšie mať na to niekoho, kto Vám poradí investičnú stratégiu a bude sa Vám o to starať až dokým nedosiahnete svoje investičné ciele.

Vo všeobecnosti by som radšej investoval dlhodobo do ETF fondov, ktoré sú oslobodené od dane po 1 roku a takisto majú nižšie poplatky (štatisticky teda o dosť vyššie ročné zhodnotenie).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk