Je bezpečné sporenie cez Finax?

Zodpovedané
29. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie.

Manžel ma presviedča investovať peniaze namiesto sporenia pre deti do akcií cez Finax.

Čo si o tom ako odborník myslite?

Ako to funguje?

Je to bezpečné sporenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade sa jedná o investičné sporenie. Dá sa nastaviť dynamickejšie (s väčším alebo 100%tným podielom akcií alebo konzervatívnejšie - teda s určitým alebo väčšinovým podielom dlhopisov).

Platí tu teda ako pri každom inom investičnom sporení, že je potrebné zohľadnenie Vášho rizikového profilu a ideálne aj urobenie komplexnej finančnej analýzy domácnosti - aké sú rezervy, iné formy sporení, zadlženosť, príjmy, Vaše ciele a očakávania, horizont sporenia a pod.

Na druhú stranu ja osobne SOM FANÚŠIK FINAXu z týchto dôvodov:

  • je to Slovenský obchodník s cennými papiermi - teda podlieha regulácii a kontrole u nás
  • sporenie je v rámci garančného fondu investícií - https://www.garancnyfond.sk/o-nas
  • páči sa mi ako to robia, kam smerujú a sú to "NAŠI" chlapci, čo sú za tým - tiež ukazujú aj transparentne svoje portfóliá, napríklad si môžete pozrieť veľmi dynamické (teda aj rizikovejšie a viac pohyblivé - nahor nadol) portfólio Dominika Hrbatého - brata jedného z ľudí, ktorí majú na svedomí celý finax - https://www.finax.eu/sk/dashboard

Rozhodne má zmysel sa poradiť aj spolu s manželom - je dobré, ak tomu rozumejú a sú s princípom a fungovaním stotožnení obaja rodičia. Vyhnete sa tak možnému tlaku v budúcnosti napr. na výber v nevhodnom (stratovom) období.

Ak sa nebudete cítiť na to rozhodnutie samostatne, aj naša kancelária sprostredkováva a robí aj poradenstvo k investičným sporeniam (aj Finax).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk