Fond zodpovedného investovania a Global Renta. Naozaj sa tieto fondy už neoplatia?

Zodpovedané
2. nov 2023

Dobrý deň,

rád by som sa poradil ohľadom fondu Global Renta a Fonde zodpovedného investovania v SLSP. Prvý rok vyplácali 1% ročný výnos z investovanej sumy, druhý rok mi to nevyplatili ani jeden fond. Vraj fond je hlboko v strate. Bol som nerozumný, že som tam dal peniaze. Myslel som si, že ročne mám výnos 1% a za 4 roky mi vyplatia 4% výnos. Zaplatil som aj vstupný poplatok, čo bolo 1%. To sa mi vrátilo prvý rok. Fondy mám 2 roky, som v strate aj 19%, čo je cez 7800 EUR, len jeden fond.

Nevyplatili už sľúbený výnos aj iné banky niekomu?

Fakt sa tie fondy tak neoplatia?

Mal som 2 roky nechať peniaze radšej na účte a teraz ich zaterminovať?

Využil som terminák ČSOB, čo bolo 4% ročný a 2% dvojročný, peniaze sa delili na polku.

Ďakujem

Dobrý deň,

Global Renta má priemerné ročné zhodnotenie od založenia 0,1%, za posledných 5 rokov 0,0% a za posledné 3 roky -1,4%. Tento fond sa neoplatí v žiadnom prípade.

Fond zodpovedného investovania má priemerné ročné zhodnotenie od založenia -6,4%. Je na trhu menej ako 3 roky, čiže dlhšie štatistiky sa nedajú určiť, jedine cez backtesting, ktorý nie je podľa mojich informácií k dispozícii.

Je to škoda, že Vás práve na tieto fondy v SLSP nalákali, resp. že ste si zvolili tieto fondy. Fondy sa určite oplatia, len si treba vybrať tie správne. Hlavne treba pozerať na dlhodobé priemerné zhodnotenie, riziko, poplatky a likviditu. Sú na trhu aj fondy ako využívate vy, čo majú záporné výsledky a sú na trhu aj fondy, ktoré dosahujú dlhodobo zhodnotenie viac ako 8/9% ročne a sú na trhu overené (desiatky rokov).

Teraz Vám už asi nepomôže moja rada, že čo ste mali spraviť predtým. No na druhú stranu Vám viem poradiť, čo s tým robiť teraz. Najlepšia možnosť je prepočítať, aký kapitál máte, o aký kapitál ste prišli, aký máte investičný horizont a následne určiť, koľko peňazí by ste vedeli získať späť a ešte aj zarobiť navyše. Presnú možnosť Vám odporučiť neviem, keďže nepoznám vyššie spomenuté faktory. Pokojne mi môžete napísať na mail, pozriem sa Vám na to a poradím Vám.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk