Existuje nejaký spôsob predĺženia splátok a zníženia mesačnej splátky?

Zodpovedané
7. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Nedávno sme si vzali hypotéku na mňa a mojich svokrovcov, ktorí sú ako ručitelia. Ich vek je 65 rokov. Manžel sa na hypotéku nevedel započítať, lebo začínal pracovať na živnosť.

Hypotéku nám schválili na 11 rokov kvôli veku ručiteľov a vyšla dosť vysoká splátka. V banke nám povedali, že za poplatok si budeme vedieť po schválení tú dobu splatnosti predĺžiť na 30 rokov.

Teraz sme išli do banky a vraj sa to nedá, lebo sa to stále počíta na ručiteľa.

Dá sa to nejako spraviť, vymazať ručiteľa, resp. vymeniť za niekoho mladšieho, aby sa nám predĺžila doba splácania?

Existuje nejaký iný spôsob predĺženia splátok a zníženia mesačnej splátky?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ma mrzí, že ste nedostali už na začiatku relevantné info. Samozrejme bez zmeny žiadateľov, teda pokiaľ budú v úvere svokrovci s vyšším vekom, sa len tak jednoducho nedá natiahnuť splatnosť. Veď ak by to banka vedela, tak by to mohla schvaľovať už od začiatku na výnimku.

Hypotéka vo väčšine bánk umožňuje zmeny - napr. aj zmenu alebo vypustenie ručiteľov. Treba si však uvedomiť, že banka pri akomkoľvek vypúšťaní alebo zmene účastníkov úveru, bude chcieť mať istotu, že sú príjmy pre splácanie dostatočné.

Ak sa teda príjmy nezmenili a neboli dostačujúce už na začiatku na zobratie hypotéky (preto Vám svokrovci pravdepodobne ručia), tak ich banka nepovolí "vyškrtnúť" z úverového vzťahu. Ak sa Vaše príjmy zlepšili (zvýšili, či máte nejaký doplnkový pracovný pomer a pod), tak je možné to prerátať a požiadať banku o vypustenie svokrovcov.

Následne by bolo možné riešiť predĺženie splatnosti. Ak by aj kombinácie zmien neboli vo Vašej banke možné, vždy sa dá ešte aj refinancovať do inej banky. Avšak aj tá bude riešiť, či účastníci úveru splnia požiadavku na príjmy, ktoré sú potrebné pre splácanie.

Alternatívou by samozrejme mohla byť aj výmena za niekoho mladšieho (napr. súrodenec a pod.).

Ako píšem vyššie, alternatívou by mohlo byť aj refinancovanie. Existuje pri hypotékach aj tzv. "čisté refinancovanie" hypotéky, kedy aj bez overovania príjmu je možné úver preniesť do inej banky a aj natiahnuť splatnosť. Obvykle sa však požaduje, aby účastníci úveru boli rovnakí a teda opäť by ste mohli naraziť na problém s vekom svokrovcov). Niektoré banky však schvaľujú splatnosť len do 65 rokov a niektoré do 70 až 75 rokov. Tiež niektoré banky viac prihliadajú na vek hlavných žiadateľov a sú ochotné o niečo viac natiahnuť splatnosť, ak ručia rodičia. Pre lepšie rady a informácie by som potreboval si s Vami prejsť viac informácií. Určite sa na všetky možnosti popýtajte priamo vo Vašej banke.

Na základe Vašich doterajších skúseností zvoľte možno alternatívu písomných dotazov napr. cez internet banking alebo email. Aby sa Vám nestalo, že Vám pri ďalšej návšteve opäť niekto povie, že to, čo Vám bolo sľúbené, opäť nejde. Ak to bude písomne, asi sa z toho už nikto "nevykrúti".

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk