Existuje možnosť zlúčenia hypotéky a úverov vo forme refinancu pri kúpe novej nehnuteľnosti?

Zodpovedané
12. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o refinancovaní hypotéky, resp. zlúčení 2 úverov a 1 hypotéky dokopy. Uvažujeme nad predajom a následnou kúpou nehnuteľnosti. Úvery máme dokopy spolu 13 000 eur, zostatok hyporéky cca 103 000 eur.
Naše platy s manželom sú dokopy 1 750 eur v čistom, 1 dieťa.

Bola by možnosť zlúčenia hypotéky a týchto úverov vo forme refinancu pri kúpe novej nehnuteľnosti?

Hypotéku by som chcela navýšiť o sumu tých úverov + 2000 eur, čiýe na sumu 118 000 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno existuje možnosť, že ak máte napr. 2 spotrebné úvery a hypotéku, že by ste to vedeli zlúčiť do jednej výhodnej hypotéky. A to dokonca bez potreby dokladovať príjem. Má to samozrejme určité podmienky (v závislosti od konkrétnej banky a tiež všetky banky túto možnosť neposkytujú).

Naposledy, čo som takýto prípad riešil, banka schválila hypotéku, nakoľko dostačovala hodnota nehnuteľnosti (zostatky úverov boli do 80% z hodnoty nehnuteľnosti) a zároveň vyplácané spotrebné úvery voči hypotéke nesmeli prekročiť pomer 40% (spotrebáky) ku 60% (refinancovaná hypotéka/hypotéky) z celkového úveru.

Pomer a podmienky je určite vhodné preveriť vždy aktuálne, lebo sa môžu meniť - tiež sú rozdiely medzi bankami (niektoré toto neposkytujú bez overovania príjmu). Čo je najlepšie, pri tomto mojom poslednom prípade sme ani nedokladovali príjem, nakoľko nový úver nepresiahol zostatky úverov (dá sa zobrať max 5% navyše, resp. max 2000 EUR obvykle naviac).

Zároveň si nie som istý, ako to zapadá do Vášho plánu refinancovania a zároveň kúpy nehnuteľnosti. Určite by som tento Váš zámer potreboval lepšie dovysvetliť, aby som pochopil "šarádu", ktorú by ste chceli pri refinancovaní a zároveň kúpe novej nehnuteľnosti zrealizovať.

V každom prípade to znie zaujímavo, napíšte mi prípadne k tomu viac mailom a prejdeme si to spoločne. Predbežne príjem 1750 EUR s 1 dieťaťom by mal postačovať na hypotekárny úver vo Vami zamýšľanej výške okolo 120000 EUR (a aj viac).

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk