Existuje komora bánk, kde sa môžeme obrátiť so žiadosťou o pomoc?

Zodpovedané
1. feb 2021

Dobrý deň,

máme problémy s bankou a chceme prejsť do inej. Chceme zrefinancovať hypotéku na dom.

Zdedil ju môj syn po otcovi a banka, v ktorej to bolo brané nás už 10 rokov naťahuje. Nechcú nám vydať zmluvy k hypotéke na synove meno. Asi sa boja, že od nich odídeme.

Existuje komora bánk, kde sa môžeme obrátiť so žiadosťou o pomoc?

Aký postup nám navrhujete?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nepomohlo riešiť v rámci danej banky cez ich reklamačný proces (v ktorom by sa mali vyjadriť čo je vo veci, prípadne prečo Vám nemôžu poskytnúť potrebnú súčinnosť), môžete sa obrátiť na Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Prikladám Vám link na postup pre podanie návrhu na riešenie - http://institutars.sk/podat-navrh/.

Takýto postup je možné použiť, ak spĺňate nasledovné:

  • Ste spotrebiteľ fyzická osoba nepodnikateľ (s výnimkou ust. § 44d Zákona o platobných službách), nekonajúci v rámci predmetu svojho zamestnania alebo povolania, ktorý sa domnieva, že banka, poskytovateľ platobných služieb alebo člen Asociácie leasingových spoločností Slovenskej republiky (ďalej spolu ako „finančná inštitúcia“) porušili jeho práva.
  • Podstúpili ste k predmetu sporu vo finančnej inštitúcii reklamačné konanie, ktoré dokladujete listinnými dôkazmi.
  • Návrh smeruje voči finančnej inštitúcii.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk