Ex vyhlásil osobný bankrot. Ako postupovať, keď chcem, aby mi splatil polovicu splátok, ktoré som doteraz zaplatila?

Zodpovedané
26. júl 2020

Dobrý deň,

s mojím ex sme si brali hypotéku na stavbu rodinného domu. Ručilo sa rodinným domom mojich rodičov, nie novostavbou. Vzhľadom k tomu, že ex mal vzťah k peniazom aký mal, tak sme o dom prišli.

My sme sa rozviedli, hypotéka zostala. On mal ešte nejaké exekúcie, ktoré nadobudol až po rozvode a vyhlásil osobný bankrot.

Chcela som sa s ním dohodnúť, aby splácal polovicu splátky našej hypotéky, ale on sa len smeje, že nič platiť nebude. Vraj ho to nezaujíma, že môžme prísť o rodičovský dom.

Ako môžem postupovať, keď chcem, aby mi splatil polovicu splátok, ktoré som doteraz zaplatila?

Mám každé jedno potvrdenie, že hypotéku splácam len ja.

Je možné ho súdne zaviazať, aby splácal polovicu splátky do úplného splatenia hypotéky?

On vyhlásil osobný bankrot pred rokom.

Musí splatiť nejaké svoje dlhy najskôr?

A v akej lehote?

Bolo by pre mňa vhodné riešiť daný problém už teraz alebo počkať tých 5 - 6 rokov od vyhlásenia osobného bankrotu?

Koľkokrát za život je možné vyhlásiť osobný bankrot?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše dotazy je potrebné smerovať dobrému a skúsenému právnikovi. Prípadne sa skúste obrátiť na Centrum právnej pomoci - https://www.centrumpravnejpomoci.sk/.

Centrum sa špecializuje na poradenstvo aj ohľadom osobného bankrotu, okrem iného riešia aj rozvody a vysporiadanie majetku.

Centrum sa snaží o to, aby klienti dostali kvalitnú, efektívnu právnu pomoc a aby ich materiálna núdza nebola prekážkou prístupu k spravodlivosti.

Verím, že aj takto sa dostanete k relevantným radám, ktoré by Vám mohli pomôcť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk