Dostaneme pôžičku na rekonštrukciu domu, ktorý nie je náš?

Zodpovedané
1. apr 2020

Dobrý deň,

sme štvorčlenná rodina žijúca so starými rodičmi v jednom rodinnom dome. Radi by sme si rekonštruovali svoju časť domu - celý vrch (hlavne kúpeľňu, wc a kuchyňu). Celý dom je stále písaný na rodičov manžela.

Poskytne nám nejaká banka úver alebo hypotéku?

Ako sa to v takomto prípade rieši?

Radi by sme podľa rekonštrukčných odhadov firmy, ktorá by nám všetky práce vykonávala, požiadali banku o aspoň 10.000 EUR. Niečo máme aj nasporené, avšak nechceme úspory úplne vyčerpať.

Lepším variantom nám príde splácať mesačne pôžičku, akurát nevieme, či nám vôbec niekto peniaze požičia, keď dom de facto "nie je náš"?

A ak áno, aká pôžička by v tomto prípade bola najideálnejšie?

Ďakujeme

Dobrý deň,

najideálnejšie by bolo v tomto prípade riešiť hypotekárny úver. Je možné založiť aj dom manželových rodičov. Nízke sadzby na hypotékach zaručia menšie preplatenie než pri iných typoch úverov. Vďaka možnosti dlhšej splatnosti bude aj splátka ľahšie zvládnuteľná.

Takto nemusíte minúť Vaše úspory. Rezerva je, nielen v týchto časoch, veľmi dôležitá. Zároveň, ak sa rozhodnete, hypotekárny úver umožňuje aj priebežne vracať peniaze v mimoriadnych vkladoch. To je možné dokonca aj bez poplatkov.

Banka posúdi Vaše príjmy a doterajšie úverové výdavky. Necháte si na dom rodičov vyhotoviť znalecký posudok. Na základe znaleckého posudku k nehnuteľnosti zhodnotí banka stav domu (štandard domu a opotrebenie, prístupovú cestu, lokalitu a pod.). Následne dostanete stanovisko o schválení úveru. Na úverovej zmluve budete Vy s manželom a záložnú zmluvu k úveru podpíšu svokrovci.

Zvoľte si na základe prieskumu trhu a Vašej preferencie banku. Prípadne podľa pozitívnych referencií bankového/finančného poradcu, ktorý s Vami dorieši žiadosť, vyhotovenie znaleckého posudku, proces v banke, postup na katastrálnom úrade a poistenia (poistenie nehnuteľnosti je obvykle pri hypotéke povinné).

Ak by ste potrebovali detailnejšie poradiť, alebo pomôcť s konkrétnym riešením, som Vám k dispozícii.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk