Dostaneme hypotéku na rekonštrukciu do 70% hodnoty domu, keď príjazdová cesta patrí súkromnej osobe?

Zodpovedané
10. jan 2024

Dobrý deň,

s priateľom sme kúpili doma a chceli by sme si zobrať hypotéku na rekonštrukciu do 70% hodnoty domu.

Bolo by to možné i napriek tomu, že príjazdová cesta nepatrí obci ale súkromnej osobe?

V dome majú podiel aj iní vlastníci (niektorí už nežijú). Väčšinový podiel je náš 9/12.

Ak áno, tak v ktorých bankách by to bolo možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa mojich informácií musí najprv prebehnúť dedičské konanie, pretože založiť nehnuteľnosť viete jedine so súhlasom všetkých vlastníkov (ak niektorí nežijú, tak ich nasledovníkov). Čo sa týka príjazdovej cesty, ak sa zriadi vecné bremeno od danej osoby, ktorá tú cestu vlastní, nebude s tým problém.

Do vyriešenia možno viete rekonštrukciu (alebo aspoň jej časť) refinancovať inými typmi úverov, pri ktorých sa nehnuteľnosť nezakladá, pričom by ste násladne zrefinancovali daný úver do hypotéky po doriešení právnických záležitostí. Pokojne mi napíšte na mail detailnejšie informácie k Vašej situácii a skúsim sa Vám na to pozrieť.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk