Dostaneme hypotéku na dom, keď už máme ďalšiu na byt?

Zodpovedané
13. júl 2022

Dobrý deň,

máme hypotéku na byt, zostatok 46 000 €. Plánujeme výstavbu rodinného domu s tým, že by sme byt chceli predať a zobrať hypotéku 100 000 € na dom.

Máme dve deti. Manželov príjem je približne 1500 €, môj okolo 1200 €, avšak pôjdem na MD.

Aké sú možnosti, keď máme hypotéku na byt a chceli by sme aj na dom?

Je šanca, že hypotéku dostaneme?

Aké sú možnosti riešenia v našej situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to možné a riešiteľné. Záleží však dosť od toho, či by ste chceli byt predať a zároveň riešiť výstavbu rodinného domu, alebo najprv celý dom dostavať a až tak byt predať a presťahovať sa.

Ak by ste chceli byt predať zároveň s riešením výstavby domu a medzitým bývať napríklad v podnájme, u rodičov a podobne, mali by ste väčšiu šancu na schválenie hypotéky. Totiž v banke by ste dali ako podmienku čerpania vyplatenie existujúcej hypotéky na byt a po jej vyplatení kupujúcim vášho bytu by ste mohli vyberať peniaze na stavbu domu. Pri tejto možnosti by sa vaša aktuálna hypotéka na byt nebrala do úvahy pri výpočte novej.

Druhá možnosť: Najprv výstavba domu a potom predaj bytu je obmedzujúca v tom, že sa vám bude rátať aj existujúca hypotéka do výpočtu novej, no ak vás to neovplyvní v potrebnej výške hypotéky tak je to lepšia možnosť (menej starostí naraz). V kľude by ste si vedeli postaviť dom, medzitým bývať v byte a po presťahovaní riešiť predaj aktuálnej nehnuteľnosti.

To, či by vám hypotéka vyšla záleží od viacerých faktorov a informácií, preto vám na túto otázku odpovedať momentálne neviem. Záleží to napríklad od toho, či ten váš príjem je v čistom alebo v hrubom, odkedy pracujete, či pracujete na TPP alebo inú formu práce, koľko máte rokov, akú mesačnú splátku a úrok máte na existujúcej hypotéke, akú máte úverovú históriu a tak ďalej.

Ak vám to pomôže, môžem vám detailnejšie poradiť súkromne v maile po doplnení zvyšných potrebných informácií. Predbežne si však myslím, že by vám hypotéka skôr prešla ako neprešla.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk