Dostaneme hypotéku, keď budeme ručiť naším domom?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

manžel pracuje v zahraničí ako zamestnanec. Priemerný plat má 3200 EUR. Ja som momentálne nezamestnaná, budem na materskej. Výdavky 500 EUR (pôžičky).

Chceli by sme zobrať hypotéku 100 000 EUR na stavbu domu. Rodinný dom je už v štádiu, že je hotová strecha. Dom je zatiaľ bez okien. Obývaná plocha RD je 136 m2.

Nebude problém s hypotékou, keď budeme ručiť naším domom?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je veľa faktorov, ktoré schválenie hypotéky ovplyvnia. Záleží, či je dom založiteľný pre banku (či tam nie je nejaký problém napríklad s ťarchami, prístupovou cestou a podobne). Tiež od toho, že koľko máte detí, odkiaľ má manžel príjem. Všetky banky neakceptujú príjem z každej krajiny a niektoré banky akceptujú len časť z príjmu zo zahraničia. Ďalej od toho, koľko máte rokov + Vaša úverová história. Všetky tieto faktory natoľko ovplyvňujú schválenie hypotéky a konečnú výšku hypotéky, že Vám neviem odpovedať na 100%. Môžete mi to však doplniť do mailu a budem Vám vedieť pomôcť.

Vo všeobecnosti sa hypotéka v tomto prípade rieši tak, že sa založí Vaša nehnuteľnosť, dostanete štandardne 80% z jej aktuálnej hodnoty. Tie peniaze využijete na dostavbu, potom sa automaticky zvýši hodnota nehnuteľnosti a znova dostanete hypotéku do 80% z aktuálnej hodnoty mínus to, čo už budete mať vyčerpané. Volá sa to tranžové čerpanie.

Viac sa o tom viete dozvedieť v našom článku o hypotéke na stavbu domu, ktorý Vám odporúčam prečítať: https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-stavbu-domu/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk