Dostanem hypotéku, keď mám spotrebné úvery?

Zodpovedané
19. júl 2024

Dobrý deň,

s manželkou si chcem vziať hypotéku vo výške 160 000 EUR. Sme bezdetní. Ja som živnostník s príjmom 36 000 EUR, to je tržba. Daňové priznanie mám robené na 0. Manželka je zamestananá na Slovensku, kde jej čistý príjem je 1400 EUR.

Problém je ale v tom, že mám spotrebné úvery vo výške 41 000 EUR, mesačná splátka je 728 EUR.

Je možné si vziať hypotéku, alebo budem musieť splatiť tieto úvery?

Ďakujem

Dobrý deň,

teoreticky by Vám to mohlo vyjsť aj teraz. Úplný ideál by bol ak by ste mali nehnuteľnosť na dozaloženie, či už vo Vašom vlastníctve alebo nejakú rodinnú (rodičovskú, súrodeneckú a podobne). Tam by sa dala zobrať hypotéka 200 000 EUR s tým, že by sa z nej rovno vyplatili všetky spotrebné úvery.

Ak taká možnosť nie je, treba cieliť na čo najvyššie financovanie. Ak máte nehnuteľnosť čo chcete kúpiť za 160 000 EUR, ideálne ísť do banky, ktorá Vám dá 90% (viac sa nedá) z jej hodnoty, teda 144 000 EUR. Následne by ste vedeli zobrať úver zo stavebnej sporiteľne na dofinancovanie do výšky 50 000 EUR so splatnosťou 30 rokov, čiže by ste mali 194 000 EUR hypotéka + úver so stavebnej sporiteľne, kde by na týchto dvoch bola dokopy splátka cca 1000 až 1050 EUR mesačne + by Vám ostalo 6/7 000 EUR v spotrebákoch, kde by bola splátka dajme tomu okolo 100 EUR mesačne.

Čiže za mňa to vychádza celkom dobre, len to treba čo najlepšie skombinovať tie úvery a záleží to teda od tej nehnuteľnosti na dofinancovanie, prípadne koľko máte úverov a s akými zostatkami (keďže sa nedá splatiť len časť úveru) + odkedy máte živnosť, akú máte úverovú históriu, koľko máte rokov a podobne.

Pokojne mi ale môžete napísať na mail a viem Vám individuálne poradiť po doplnení pár informácií k Vašej situácii (porovnať všetky možnosti a odporučiť najvýhodnejšiu banku pre riešenie situácie).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk