Dá sa staršia hypotéka ponechať a zobrať nová?

Zodpovedané
18. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Ja pracujem, manžel je SZČO a máme 3 deti. Máme staršiu hypotéku, ktorú sme si brali na opravu rodičovskej nehnuteľnosti, v ktorej bývame. Hypotéka bola na 30 rokov (teraz 18 rokov).

V súčasnosti by sme chceli kúpiť rozostavaný dom.

Dá sa staršia hypotéka nechať a zobrať nová?

Ide o to, že úpravy na rodičovskom dome boli - vytvorenie novej bytovej jednotky, ktorú bude po našej kúpe domu užívať moja sestra s tým, žeby starú hypotéku dosplácala.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je možné paralelne ponechať jednu hypotéku a zobrať si ďalšiu. Banky majú samozrejme určité pravidlá a obmedzenia, ak ľudia berú viac hypoték. Niekedy, ak je ich viac (napr. 3-4), tak obmedzia výšku prostriedkov, ktoré vedia poskytnúť prostredníctvom týchto ďalších hypoték.

Väčším obmedzením v dnešnej dobe sú najmä legislatívne opatrenia. Národná banka Slovenska týmito opatreniami chce spomaliť tempo úverovania obyvateľstva. Je veľmi dôležitá povaha a výška príjmov rodiny voči výdavkom (splátky úverov, deti a pod.). Okrem iného Vás môže ovplyvniť:
💵 obmedzenie pre maximálny úverový limit/rámec (DTI) - tento limit by nemal presiahnuť 8-násobok ročných príjmov (napr. pri príjme 1000 EUR je DTI 96000 EUR)
📓 tiež sprísnenie koeficientu DSTI - zjednodušene - poukazuje na rezervu, ktorá z príjmu musí zostať (napr. ak Vám aj DTI pri príjme 1000 EUR vyjde na 96000 EUR, DSTI Vás obmedzí kvôli výdavkom kľudne na 65000 EUR)

Na internete nájdete aj kalkulačky. Je však vhodné sa poradiť a nechať si prepočítať odhadované scenáre. Pri viacerých mojich simuláciách a prepočtoch alternatív zohrali aj uvedené opatrenia negatívnu úlohu. Riešenie sa obvykle nájde, nemusí byť však vždy rýchle a “bez obetí”.

Skúste zvážiť aj alternatívy, ak by novej hypotéke kvôli legislatívnym obmedzeniam a tiež sprísnenému schvaľovaciemu procesu bánk kvôli korona pandémii (napr. aj pri SZČO), stála v ceste Vaša súčasná hypotéka. Je možnosť dohodnúť sa so sestrou, aby prevzala aktuálnu zmluvu k hypotéke priamo na seba? Môžete využiť nejaké vlastné zdroje? Môžete sa mi ozvať na mail posta@finporadna.sk, kde môžeme prejsť detailnejšie Vašu situáciu a prepočty.

V priebehu tohto týždňa budem publikovať na www.finporadna.sk článok k aktuálnym obmedzeniam a čo dnes banky pri prepočte a schvaľovaní hypoték riešia. Je to jedna z tém, ktorú mám na stole na spracovanie, tak ju zaradím už do tohto týždňa.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk