Dá sa odstrániť spoludlžník?

Zodpovedané
12. aug 2024

Dobrý deň,

dcéra už 5 rokov nežije s bývalým priateľom, no i napriek tomu jej prišla minulý mesiac upomienka z PSS. On nemá financie na platenie. Keď boli spolu, tak si začali stavať dom, ona bola v tom čase na MD. Predtým nepracovala, nakoľko zmaturovala a zistila, že je tehotná. On potom stavbu predal a nevieme, či vyplatil niečo z hypotéky, nedá sa s ním o tom rozprávať.

Ako by mala postupovať?

Dá sa s tým vlastne niečo spraviť, aby nebola vedená ako spoludlžník?

Ona žije sama s dieťaťom, pracuje v školskom zariadení. On je momentálne nezamestnaný, ale zrejme pracuje na čierno. Prednedávnom volala do PSS s týmto problemom a pani ju v telefóne vysmiala.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak stavbu predal, musel vyplatiť aj hypotéku - bez toho sa to nedá. Kataster by nezapísal zmenu vlastníckeho práva ak by tam bola ešte hypotéka.

Jedine, že by to bol stavebný úver, medziúver alebo spotrebný úver a nie hypotéka. Tak vtedy to môže byť ešte aktuálne. Ak by bol ešte úver aktívny, tak sa to musí splácať. Inak obaja budú mať problémy s registrom a exekúcie. Nedá sa odtiaľ nikto vyňať pokiaľ ten druhý nebude súhlasiť a nebude jeho príjem postačovať na zvyšnú časť úveru.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk