Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.
Čo znamená 20% z vlastných zdrojov pri kúpe?
Byt, o ktorý máme záujem stojí +- 150 000 eur. Znalecké posudky v tejto lokalite sú však nižšie +- 125 000 eur. Viem, že banka nám dá maximálnu sumu 80% z ceny nehnuteľnosti. To by teda bolo +-100 000 eur, takže do 150 000 je to cca 33% a nie 20.
Dáva sa 80% z hodnoty nehnuteľnosti ešte 20%zo svojho?
Teda by banka dala na hypotéku 80 000 eur (sme na sume skoro 50% z kúpnej ceny).
Je možné, aby znalec dal na byt posudok 150 000 eur, keď sa za toľko tie byty predávajú?
30 - 35 000 v hotovosti by sme na kúpu mali.
Je nejaká šanca taký byt získať?
Ako sa prípadne financuje ten zvyšok z kúpnej ceny, ktorý banka nedá?
Ďakujem
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď, ale staviame dom a zima sa blíži, takže času je teraz menej 🙂
Tých 20% je diskutabilných, resp. každá situácia môže byť iná. Spravidla ten, kto o tomto hovorí chce naznačiť to, že hypotéka nepokryje celé financovanie Vášho zámeru. Bude treba použiť aj vlastné prostriedky, resp. kombináciu s inou formou úverového financovania.
Tých možností je viac v praxi využívame NAJČASTEJŠIE s klientami nasledovné:
No a ešte k Vášmu dotazu ohľadom kúpnej ceny vs hodnoty zabezpečenia. V prvom rade banka vždy pozerá aj na výšku kúpnej ceny a tiež na hodnotu zabezpečenia. Obvykle je pre ňu smerodatná tá suma, ktorá je nižšia.
Keďže hodnoty nehnuteľnosti sú aktuálne z pohľadu bánk drahé, dopyt je príliš vysoký a ponuka je nízka, dávajú si veľký pozor pri posudzovaní výšky úveru vo vzťahu k nehnuteľnosti, ktorá sa zakladá.
Ako príklad uvediem jednu moju aktuálnu skúsenosť. Malé mestečko 30 km vzdialené od okresného mesta. Klient mal záujem financovať v tomto pomerne malom meste nadštandardný byt. Cena bytu sa pohybovala o 30% vyššie ako ostatné nehnuteľnosti, nakoľko v zástavbe mesta boli najmä staré bytové domy a toto bola novostavba. Byt bol ohodnotený na 137000 eur, kúpna cena bola stanovená na 145 000 eur. Hypotéku sme schvaľovali v 3 bankách - nebudem menovať lebo KAŽDÝ PRÍPAD BANKY VYHODNOCUJÚ INDIVIDUÁLNE:
Z uvedeného reálne príkladu vyplývam, že banka spravidla prihliada na nižšiu hodnotu, resp. ak je kúpna cena vyššia, tak hodnota je pre banku naozaj podstatná. Zároveň si banka robí ešte interne vždy supervíziu a môže stanoviť aj vlastnú hodnotu danej nehnuteľnosti (ako je vidieť na príklade vyššie, jedna banka dokonca znížila hodnotu avizovanú znalcom, takže aj keby ju "zarovnal" s kúpnou cenou, tak oni by dali hodnotu 120 000 eur). Vždy sa vychádza aj zo znaleckého posudku, ale aj z interných cenových máp a dostupných podkladov na internete (pozerajú dokonca aj inzeráty na nehnuteľnosti v danej oblasti). Stanoví sa teda hodnota akceptovaná bankou a z nej sa prefinancováva určité % - napr. 80% - to je dnes taký štandard.
Ostatnú časť si musí klient riešiť inak ako cez schválenú hypotéku. Môžete využiť napr. vyššie uvedené možnosti.
Záverom by som chcel ukončiť pozitívne. Nám sa tento rok podarilo získať pre klienta vždy potrebné financovanie nehnuteľnosti. Dúfam, že tento rok túto bilanciu podržíme (minulý rok bol náročnejší kvôli prvým vlnám pandémie). Je rozumné sa poradiť, ak by ste chceli detailnejšie prejsť možnosti a doplniť údaje k Vášmu prípadu, napíšte prípadne mail.
Držím palce
Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk