Chcem sa čo najskôr zbaviť hypotéky. Máme si dať fix na jeden rok?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

pred tromi rokmi sme si vzali menšiu hypotéku a zafixovali si ju na tri roky. Hypotéka je natiahnutá na 30 rokov, poradila nám to finančná poradkyňa. Vraj radšej malá mesačná splátka, keby sa nám zmenila životná situácia. Pri výročí sme vždy zaplatili najvyššiu možnú bonusovú splátku a skrátili si popritom počet rokov splácania.

Tento rok nám končí fixácia. Plán bol taký, že sa pokúsime splatiť hypotéku pri konci fixácie bez poplatku. Avšak zdá sa, že nám zopár tisíc bude chýbať. Zároveň nám je nepríjemné ísť úplne na nulu. Medzitým sme mali bábätko, zvýšil sa teda rozpočet, tak nám to teda nevychádza.

Ako postupovať?

Máme si dať fix na jeden rok?

Nedá nám banka veľmi vysoký úrok, pretože na nás v podstate "prerobila"?

Máme si zvyšok dlžnej sumy požičať niekde inde?

Alebo to nechať tak a potom zaplatiť pokutu aj so zvyškom dlžnej sumy, keď si našetríme dosť peňazí?

Hypotéky sa chceme zbaviť čo najskôr a s tou myšlienkou sme si ju aj brali.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi dobrý článok na to je napísaný na mojej webovej stránke: https://relyon.sk/blog/splatenie-hypoteky-predc.... Skúste si ho prečítať a uvidíte.

Ja osobne by som určite na nulu nešiel. Najlepšie by za mňa bolo hypotéku si nechať, zvoliť si dobrú fixáciu s čo najlepším úrokom a voľné prostriedky investovať. Z dlhodobého hľadiska zarobíte niekoľko násobne viac pri investovaní ako stratíte na úrokoch pri hypotéke (aj napriek tomu, že sú teraz vysoké).

Ak aj napriek tomu chcete hypotéku čím skôr vyplatiť, ja osobne by som potom zvolil tú variantu, že by som splatil čo najväčšiu časť teraz, no zároveň by som si predtým odložil peniaze na rezervu. 1/2 mesačné príjmy na bežný účet a aspoň 6 mesačných príjmov na protiinflačný účet. Ak zarábate 2 000 eur mesačne, tak 3 000 eur by som si nechal na bežnom účte, 12 000 eur ochránil pred infláciou na konzervatívnom investičnom účte s úrokom 3/4% ročne a tak, aby ste ich vedeli v prípade potreby použiť. Zvyšok by som použil teda na investovanie (pri úroku 8% ročne to je lepšie ako splatiť hypotéku).

Ak to tak spraviť nechcete, tak zvyšné peniaze použite na splatenie hypotéky. Zvyšnú časť potom môžete splatiť postupne počas výročí fixácie najbližšie roky.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk