Chcela by som predať byt a kúpiť dom na hypotéku. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
10. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Pred 3 rokmi som kúpila byt v meste na hypotéku za 44 000 eur. Dnes by som dokázala byt predať za 55 - 60 000 eur.

Ako mám postupovať, ak by som chcela predať byt a kúpiť za to dom na hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi "stručný" dotaz, aby sa dalo rozumne poradiť. Ak máte dostačujúce príjmy a rezervu, môžete si kúpiť dom a následne byt predať - ideálna možnosť.

Ak potrebujete peniaze z predaja bytu použiť, resp. príjem nie je dostačujúci na to, aby ste si ponechali starú hypotéku a súbežne riešili ďalšie financovanie, tak najskôr byt predať a potom kúpiť. Je však dobré preveriť si aspoň orientačne, ako by Vám predbežne vychádzalo hypotetické financovanie na základe Vašej finančnej situácie - analýzy. Aby ste nezostali bez bytu a len s vidinou domu.

Mrzí ma to, že takto stručne, ale ak chcete, napíšte mi mailom podrobnejšie, resp. Vám upresním, čo by bolo potrebné všetko doplniť, pre radu na základe mojich skúseností - ako to ľudia riešia, resp. ako Vám to finančná situácia dovolí.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk