Budeme mať nárok na pomoc pri splácaní úveru od štátu?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

v roku 2018 sme kupovali nehnuteľnosť, na ktorú sme si brali hypotéku. V roku 2020 sme refinancovali do inej banky a tam nám teraz v roku 2023 končila fixácia. Zmenu úrokovej sadzby sme akceptovali, pokračujeme teda s hypotékou v tejto banke. Mesačné splátky sa nám navýšili.

Budeme mať nárok na pomoc pri splácaní úveru od štátu, o ktorej sa teraz všade píše?

Nikde nie je poriadne objasnené ako je to s hypotékami, ktoré boli refinancované. Niekde sme čítali, že pomoc dostanú iba tí, ktorí majú hypotéku bez refinancovania od začiatku v jednej banke.

Ako to teda je?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie. Je to kvôli tomu, že už ste niekedy v minulosti refinancovali hypotéku do inej banky. Tým pádom máte na úverovej zmluve napísaný účel "refinancovanie", respektíve "refinančná hypotéka". Na refinančné hypotéky to nie je poskytované, ani v prípade, ak to refinancovanie bolo dávno.

Vo Vašom prípade je teda najlepšie porovnať si aktuálne možnosti v každej banke a prípadne refinancovať inde, ak aj tak nemáte nárok na túto štátnu pomoc. Ak by ste chceli, môžete nám napísať na mail a porovnáme Vám aktuálne podmienky na trhu vo Vašom prípade (to nevadí, ak ste už akceptovali podmienky v aktuálnej banke).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk