Bude suma získaná z podnájmu považovaná bankou ako navýšenie príjmu?

Zodpovedané
21. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ako postupovať v prípade situácie nadobudnutia bytu a následne domu. Aktuálne by sme chceli kúpiť 1-izbobý byt ako investíciu na prenájom. Avšak v pláne máme aj po kúpe bytu začať stavať dom.

Banka berie do úvahy, že ten byt je ako ďalší príjem.

Bude suma, ktorú získame z podnájmu pre banku relevantná a budú nám chcieť dať aj ďalšiu hypotéku na dom?

Budú to brať svojim spôsobom ako navýšenie príjmu?

Konkrétne ide o to, že kúpime byt za 100 000 EUR. Následne budeme chcieť dom povedzme za 300 000 EUR a začať stavať.

Má to takto zmysel riešiť?

Samozrejme s príjmom zo zamestnania sa dá pracovať. Avšak ide o to, aby nám banka chcela ešte potom poskytnúť hypotéku na dom, ktorý je pre nás najdôležitejší.

Viete nám dať nejaké rady?

Ďakujem

Dobrý deň,

väčšinou po pol roku nájmu sa dá tento príjem akceptovať (resp. nejaká časť z neho), čiže by Vám to vedeli pri hypotéke na dom po nejakom čase akceptovať.

Má to zmysel riešiť, len to veľmi treba prepočítať z hľadiska príjmu, či by Vám to takto vyšlo. Aj hypotéka na byt sa samozrejme bude rátať do výdavkov. Sú aj banky, kde Vám dajú potom druhú hypotéku na menej rokov, kde by Vám to kvôli tomu nemuselo vyjsť.

Najlepšie je si to za mňa nastaviť tak, že by som si vypočítal maximálny limit na hypotéku. Následne si schválil hypotéku na byt, ktorú by som ešte nepodpísal a dal by som si potom hneď na to schváliť hypotéku na nešpecifikovaný dom (bez potreby doložiť konkrétny dom k schváleniu), len aby ste videli koľko Vám budú vedieť poskytnúť navyše k hypotéke na byt. Podľa toho by ste sa vedeli rozhodnúť, či by ste podpísali hypotéku na byt a išli do toho, alebo či by ste od toho odstúpili a išli len do hypotéky na dom.

Nie je to ale štandardný proces a treba si dať pozor na veľa faktorov (druhá hypotéka na kratšiu dobu, rátanie stress-testu do mesačnej splátky - reálne sa Vám bude splátka hypotéky na byt pri žiadosti o hypotéku na dom odrátavať väčšia akú reálne budete mať a podobne).

Napíšte mi radšej na mail konkrétnejšie info k Vašej situácii. A to najmä vek, príjmy, počet detí, výšku vlastných zdrojov, či máte nehnuteľnosť na dozaloženie a lokality nehnuteľností, aby som vedel určiť Váš hypotakárny limit, poradiť presný postup a porovnať aj všetky banky, aby ste presne vedeli, kde a ako Vašu situáciu riešiť s minimálnym, ideálne žiadnym rizikom.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk