Bude sa mi pri hypotéke brať do úvahy iba príjem zo živnosti?

Zodpovedané
4. sep 2024

Dobrý deň,

aktuálne čakáme bábätko a zároveň plánujeme požiadať o hypotéku. Obaja sme s manželom živnostníci, no ja mám súčasne aj zamestnanie. V banke nám však bolo povedané, že obidvom budú brať do úvahy len príjem zo živnosti. Rada by som si túto informáciu overila.

Keď mám na živnosť príjem 2500 EUR a zo zamestnania 1700 EUR, dá sa rozhodnúť, aby bola posudzovaná len živnosť?

Zamestnanie zároveň netrvá dlho a aj zmluvu mám len na dobu určitú.

Viem, že v čase žiadosti o hypotéku nemôžem byť na materskej a ani na PN. Aktuálne to vychádza tak, že na materskú by som nastúpila niekedy v polovici februára. Hneď v januári chceme žiadať o hypotéku, ktorá sa do tej materskej snáď stihne.

Ako to je s PN pred požiadaním o hypotéku?

Ak nastanú nejaké komplikácie s tehotenstvom, je možné ísť na PN napr. na mesiac v decembri predtým ako požiadáme o hypotéku a v čase žiadosti ju jednoducho ukončiť?

Bude sa aj za tento mesiac brať do úvahy môj príjem, keď naďalej budem fungovať a zarábať na živnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

kombinácia príjmu zo živnosti a zamestnania je možná.

Čo sa týka materskej, viete žiadať o hypotéku aj počas materskej, ale ráta sa Vám príjem iba vo výške materskej dávky.

Čo sa týka PN, ak ste na PN krátkodobo (napríklad týždeň) a tak už po pár dňoch od nástupu do zamestnania sa Vám klasicky počíta príjem aj zo zamestnania aj zo živnosti (záleží v akej banke by ste žiadali). Ak by ste boli na PN mesiac alebo dlhšie, tak potom by ste museli mať odpracovaný jeden celý mesiac po PN-ke alebo 3 celé mesiace po PN-ke na to, aby Vám akceptovali príjem (záleží od banky).

Dobrou možnosťou vo Vašom prípade by bolo schválenie hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Viete si tak dopredu na 6 - 12 mesiacov schváliť hypotéku s tým, že do konca lehoty by ste museli doložiť nehnuteľnosť, na ktorú by ste chceli hypotéku brať. Limit a úrok by ste však už mali schválený a medzičasom by ste pokojne vedeli nastúpiť na materskú alebo byť na PN-ke.

Keďže máte taký komplikovanejší prípad, odporúčam to určite prekonzultovať s odborníkom. Ak nikoho takého osobne nepoznáte, pokojne môžete napísať aj mne na mail a viem Vám poradiť, čo by som presne robil vo Vašej situácii a aj by som Vám porovnal všetky možnosti na trhu.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk