Akým spôsobom si môžem prisporiť k dôchodku?

Zodpovedané
6. nov 2020

Dobrý deň,

mám 49 rokov a chcem sa pripraviť pred starobným dôchodkom. Na pracovnú zmluvu pracujem len 1/2 úväzkom. Mám síce 3. pilier, ale platím len 15 eur ja a 15 eur zamestnávateľ.

Akým spôsobom si môžem prisporiť k dôchodku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Vašu otázku chápem, že chcete nejakú ďalšiu cestu, okrem prvého, druhého a tretieho piliera. Teda viem, že tretí pilier máte a je super, že zamestnávateľ Vám prispieva rovnakú sumu.
Keď to moc zjednoduším, je super mať sporenie so 100%-tným úrokom. Určite má zmysel sa však pozrieť aj na 2. pilier. Aktuálne sú ešte niektoré dynamickejšie fondy v poklese, čo by mohlo pomôcť aj kratšiemu horizontu, ak by ste do nich peniaze presunuli. Treba to pozrieť, zanalyzovať a zvážiť.

Bez ohľadu na 1., 2. a 3. pilier, stále môžete riešiť aj povedzme nejaký svoj 4. dôchodkový pilier - napr. formou investičného sporenia. Pri horizonte cca 15 rokov to dáva zmysel. Určite treba však toto si prejsť a stanoviť vhodnú stratégiu. Zasielam len pre informatívnu predstavu, ako by mohlo vyzerať investičné sporenie v horizonte na 15 rokov povedzme pri mesačnej platbe 50 EUR mesačne a 100 EUR mesačne. Graf ukazuje aj vývoj optimistický (ak by trhy hrali vo Váš prospech) a aj vývoj pesimistický (ak by to nebolo také ideálne). Zároveň si treba uvedomiť, že je to veľmi zjednodušené pre ilustračný príklad (vychádza z historických dát minulých rokov - desaťročí) a určite je potrebné prejsť si aj Váš rizikový profil, finančnú analýzu a pod.

Sporenie 50 eur mesačne - stratégia 80% akciová a 20% dlhopisová:
Vklady za 15 rokov sumárne 9000 EUR - optimistická hodnota účtu cca 16600 EUR, pesimistická hodnota účtu cca 11700 EUR - priemerovaný očakávaný výsledok by mohol byť niekde pri 15500 EUR.

Sporenie 100 eur mesačne - stratégia 80% akciová a 20% dlhopisová
Vklady za 15 rokov sumárne 18000 EUR - optimistická hodnota účtu cca 33200 EUR - pesimistická hodnota účtu cca 23300 EUR - priemerovaný očakávaný výsledok by mohol byť niekde pri 31000 EUR

Sú samozrejme aj iné možnosti, ja dávam možnosť, ktorú som dal vlastným rodičom, tiež sa pripravujú na dôchodok.

V každom prípade je vhodné sa o tomto poradiť, ujasniť si možnosti. Výhoda je tiež, že investičné portfólio môže aj po zastavení pravidelných platieb ďalej rásť na hodnote, resp. sa dá nastaviť niečo ako “inteligentné” vyberanie s maximalizáciou prilepšenia na dôchodok.

Na tieto témy je na internete množstvo článkov, ja sám nejaké mám na blogu a určite pribudne aj niečo o investičnom sporení (nielen na dôchodok).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk