Akým spôsobom je možné odstráneniť záložné právo?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

rodičia mi ručia na hypotéke nehnuteľnosťou a teraz by ju chceli predať.

Je možné odstrániť záložné právo z nehnuteľnosti, pokiaľ sa mi napríklad zvýši príjem?

Aký vysoký príjem by som potreboval pri úvere 130 000 eur, aby som nemusel ručiť nehnuteľnosťou?

Ďakujem

Dobrý deň,

takto sa to spraviť nedá. Ručenie nehnuteľnosťou je základnou podmienkou pri hypotéke. Ak už ste raz založili nehnuteľnosť a súhlasili so záložným právom banky, takého úkony bez jej súhlasu nemôžete robiť (myslím to predanie nehnuteľnosti).

Jedine viete zmeniť predmet zabezpečenia. T.j. založiť v prospech danej hypotéky inú nehnuteľnosť, alebo potom z predaja danej nehnuteľnosti vyplatiť celú hypotéku. V ostatnom prípade ju predať nemôžete.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk