Aký úver na rekonštrukciu domu?

Zodpovedané
13. jan 2022

Dobrý deň,

s manželom máme nasporených cca 15 000 eur a chceli by sme prerobiť interiér nášho domu. Steny prerobiť, nové omietky, elektriku, kúpeľňu, novú kuchyňu. Potrebovali by sme úver 30 000 eur.

Do čoho by sa nám oplatilo ísť?

Treba úver aj dokladovať?

Obidvaja máme stály plat.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa jedná o Váš dom a je možné ho založiť, tak hypotéka dnes poskytuje mimoriadne výhodné podmienky oproti iným typom úveru. Samozrejme sa však dá na Váš účel využiť aj úver stavebnej sporiteľne a pri danej čiastke vie banka poskytnúť aj stavebnú úver. Tiež určité úvery poskytuje aj ŠFRB, ale tam treba dodržať pomerne komplikované podmienky.

Zväčša sa lepšie oplatí úver, čo je účelový a teda treba ho nejakou formou dokladovať. Niektoré banky akceptujú len fotografie a čestné prehlásenie. V niektorých prípadoch je potrebné dokladovať faktúrami (aj keď tomuto sa zväčša chceme s klientami vyhnúť).

V každom prípade odporúčam prejsť si viaceré ponuky bánk/finančných inštitúcií. Možno aj rôzne formy úverového financovania. Aj keď pravidelný plat je veľmi podstatný, posudzujú sa aj ďalšie parametre.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk