Aký príjem potrebujem k hypotéke 125 000 eur?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

chcem žiadať o hypotéku.

Aká výška príjmu je potrebná na získanie hypotéky 125 000 eur?

Žiadateľ by som bola sama. Mám 37 rokov, 2 deti a doteraz bola existujúca hypotéka vždy včas splácaná. Bola by som na TPP + rodičovský príspevok.

Berie sa do úvahy aj rodičovský príspevok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deń,

v niektorých bankách je možné využiť súbeh príjmov - TPP a rodičovský príspevok. Toto odporúčam vždy preveriť (podmienky sa niekedy upravujú v čase).

Možnosť poskytnutia hypotéky ovplyvní viacero faktorov, ktoré tu chýbajú, preto prosím berte informácie v tejto odpovedi veľmi orientačne. Tiež je podstatná dĺžka hypotéky. Ak by ste si brali hypotéku do 65 rokov, tak splatnosť by bola 28 rokov (dá sa za určitých podmienok získať aj na dlhšiu splatnosť).

Nepíšete, či idete kupovať, alebo stavať a tiež či máte dostatok financií na dofinancovanie Vášho zámeru. Ak založíte dnes nehnuteľnosť, tak Vám banka cez hypotéku spravidla požičia 80% z jej hodnoty/kúpnej ceny. Občas sa darí získať aj 90% financovanie (aj keď s prirážkou k sadzbe). Je rozdiel, ak budete "len" kupovať byt, kde Vám stačí 80% z jeho kúpnej ceny a ostatok máte vlastné zdroje, ako keď by ste išli stavať dom "na zelenej lúke" a tento by ste chceli založiť a financovať tak s pomocou hypotéky výstavbu.

Pre hypotéku vo výške 125 000 eur so splatnosťou na 28r pri sadzbe 1,2% (záleží od ponuky banky a fixácie), ak všetky ostatné chýbajúce info sú OK a by ste zakladali napr. byt v hodnote 160 000 eur (ostatok financované vlastnými zdrojmi), pri 2 deťoch a dobrej bonite (nevieme vzdelanie a iné skutočnosti), by mal postačovať príjem necelých 1 400 eur (za predpokladu, že nemáte aktuálne iné úvery alebo pôžičky - resp. ich splátku nepoznám a ak máte, tak je potrebné o tie splátky cca príjem navýšiť - resp. prepočet bude iný).

Táto výška príjmu musí byť akceptovaná bankou. Je teda podstatné, ak do žiadosti doložíte informácie k Vášmu príjmu a potvrdenia k rodičovskému príspevku, aby banka takúto výšku príjmu akceptovala, resp. aby banka, v ktorej budete žiadať akceptovala súbeh Vašich príjmov.

Pre lepšiu odpoveď prípadne napíšte mail a môžeme prepočty viac zreálniť. Na základe doplnenia ďalších dôležitých informácií (napr. ak píšete, že doteraz bola nejaká hypotéka splácaná načas, takže máte ešte nejakú uverovú splátku? A koľko?...)

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk