Aký príjem berie banka do úvahy pri refinancovaní?

Zodpovedané
26. jún 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poinformovala.

Aký príjem berie banka do úvahy pri refinancovaní?

Hypo minulý rok na základe príjmu z TPP, popritom živnosť. Teraz refinancovanie, ale už iba živnosť a dohoda.

Berú do úvahy obidva príjmy alebo iba vyšší?

Ďakujem

Dobrý deň,

v niektorých prípadoch viete refinancovať hypotéku bez dokladovania výšky príjmu (dokladujete len existenciu príjmu). Vtedy by stačilo, aby si banka overila, že máte fungujúcu živnosť. Volá sa to čisté refinancovanie, kedy je nová splátka nižšia ako aktuálna (sú pritom nejaké výnimky). Na úvere musia byť rovnaké osoby a zakladaná rovnaká nehnuteľnosť. Väčšinou treba mať uhradené splátky za posledných aspoň 12 mesiacov aby to prešlo.

Ak to nepôjde cez čistý refinanc, tak sa bude dokladovať iba príjem zo živnosti. Ten musí trvať minimálne 6 mesiacov v predošlom kalendárnom roku (len v pár bankách, ideálne celých 12 mesiacov) a musí to vychádzať z tržieb alebo zisku (znova podľa toho, ktorá banka to ako berie).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk