Aký postup odporúčate pri štátnej pôžičke?

Zodpovedané
17. mar 2021

Dobrý deň,

na stavbu domu sme si s manželom v roku 2008 zobrali nielen hypotéku, ale aj úver zo ŠFRB. Úroky boli vtedy vysoké a hypo sme uz 2 x refinancovali.

Momentálne máme zostatok 20 000 eur na 15 rokov z pôvodných 35 000 eur. Finančná poradkyňa tvrdí, že máme znova refinancovať. Úrok teraz máme 1,48 %. Je možnosť aj nižšieho, ale veľmi sa nám už do toho papierovania nechce.

Prednostne máme úver zo ŠFRB cca 30 000 eur ešte na 20 rokov, avšak s úrokom 3,5 %, čo nie je síce výhodné, ale tak každý tvrdí, že ŠFRB sa nerefinancuje do komerčnej banky.

Máme teda ešte niečo refinancovať?

Čo máme urobiť so štátnou pôžičkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne nie som priveľký fanúšik častého refinancovania a ak Vám to finančný sprostredkovateľ ponúka pravidelne, nechajte si aj ukázať ako Vám bude klesať istina (pri každom refinancovaní sa to môže mierne spomaliť) a tiež všetky náklady s tým spojené.

Zároveň však ak chcete mať najmä čo najnižšiu splátku a viete ušetrené peniaze využiť lepšie ako ich vkladať do úveru, môže byť cesta aj neriešiť "každý cent", ktorý preplácate. U mnohých mojich klientov, ktorí pracovali šikovne s peniazmi sa ukázalo, že práve nízka mesačná splátka im veľmi pomohla (či už pri sporení na dôchodok alebo aj nakoniec k rýchlejšiemu splateniu úveru).

Výhodný spojením do jedného úveru, kde by ste dokázali dlhodobo udržať nízky úrok (čo sa nedá však úplne garantovať, keďže hypoték na Slovensku majú vždy určitú dĺžku fixácie), by to mohlo byť pre Vás (aj pre dnešné nízke úroky) výhodné.

Úver zo ŠFRB sa dá refinancovať, resp. požiadať o predčasné splatenie a samotný ŠFRB má toto myslím aj zodpovedané na svojich stránkach (riešil som už dávnejšie, keď to tam mali), že peniaze na splatenie môžu byť aj z iného hypotekárneho úveru.

Veľmi ťažko sa mi však dáva nejaká exaktná rada, keďže mi chýbajú informácie (budete chcieť úver splatiť skôr, potrebujete výrazne znížiť splátku a nevadí Vám preplatenie a predĺžennie splatnosti).

Je to aj o Vašich preferenciách. Vaša poradkyňa by mala byť schopná podložiť tvrdenia "že je to tak lepšie" aj číslami, ktoré si viete ľahko skontrolovať. Opýtajte sa aj na možnosť zníženia úrokovej sadzby na hypotéke (dodatkom), ktorú už máte a možno len refinancovania toho ŠFRB. Porovnajte si to s ňou.

Prajem pekný deň


Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk