Aký plat by mala mať samoživiteľka s dieťaťom, aby dostala hypotéku aspoň 40 000 eur?

Zodpovedané
17. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Aký plat by mala mať matka - samoživiteľka s dieťaťom, aby dostala hypotéku aspoň 40 000 eur na 30 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak rátam s tým, že by ste mali úrokovú sadzbu na hypotéku 4% a mali by ste dostatočnú hodnotu zabezpečenia, teda vedeli získať 100% z 40 000€ vo forme hypotéky, tak by ste potrebovali čístý mesačný príjem okolo 750€ mesačne (ak by sa dovtedy nezvýšili životné minimá).

Ak rátam s tým, že by ste mali úrokovú sadzbu 4% a vedeli by ste získať iba 80% z potrebnej výšky formou hypotéky + tých 20% by ste potrebovali dofinancovať iným úverom, tak na obidva úvery by ste potrebovali príjem okolo 850€ mesačne v čistom.

Samozrejme, pri vyšších sadzbách a prípadnom zvýšení životných miním by tieto čísla boli ešte vyššie. Na druhej strane, ak by sa vám podarilo získať hypotéku s nižším úrokom ako 4% (momentálne taká možnosť je), tak by vám stačilo v čistom menej.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk