Aký dopad na vývoj cien nehnuteľností bude mať zvyšovanie úrokových sadzieb?

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

ako ECB avizovala vo februári, tak sa aj stalo a dnes zvýšila základnú úrokovú sadzbu o dalších 0,5%. A neodradila ju ani situácia v USA a Švajčiarsku. Naopak vraveli, že do leta plánujú ešte 2x zvýšiť základnú sadzbu a vraj nie je vylúčené ďalšie zvyšovanie na jeseň a v zime.

Dnešné zvýšenie ECB sa u nás v bankách na sadzbách prejaví až o mesiac/dva. A kvôli dalším už avízovaným zvyšovaniam od ECB, tu na jeseň budú cca 6% sadzby v naších bankách.

Aký to podľa Vás bude mať dopad na vývoj cien nehnuteľností, ak pominieme novostavby?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je skôr otázka na realitného makléra, resp. priamo na nejakú realitku, keďže oni vedia lepšie predikovať rast/pokles/stagnáciu cien nehnuteľností.

Ja si osobne myslím, že nehnuteľnosti budú ďalej klesať a nie je vylúčený pokles o ďalších 10/15%. Vôbec by som sa nečudoval ak by sa niečo také stalo.

Moje odporúčanie pre ľudí, ktorí plánujú riešiť v najbližšom roku hypotéku: Schváliť si hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Tá funguje tak, že budete mať 6 až 12 mesiacov na nájdenie si nehnuteľnosti, ktorú kúpite.Zabezpečí Vám to to, že budete mať garantované dnešné podmienky z hľadiska úrokových sadzieb a zároveň budete môcť čakať na ďalší pokles cien nehnuteľností a kúpiť nehnuteľnosť výhodnejšie.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk