Aký dôchodok budem dostávať zo Slovenska?

Zodpovedané
1. feb 2023

Dobrý deň,

po skončení školy som si založila 2. dôchodkový pilier. Istý čas som pracovala na Slovensku a neskôr som sa presťahovala do zahraničia. Potom nasledovala reťazová rodičovská dovolenka evidovaná v zahraničí. Zrejme v zahraničí ostaneme dlhodobo, čiže do 2. piliera nič neodvádzam. Prišiel mi výpis z 2.piliera, že môj predpokladaný dôchodok bude 33 eur mesačne. Predpokladám, že časť dôchodku mi bude chodiť zo SR a časť zo zahraničia.

Chápem správne, že zrejme dostanem zo SR minimálny dôchodok, plus 33 eur z 2. piliera?

Ďakujem

Dobrý deň,

minimálny dôchodok dostanete jedine v prípade, že ste odvádzali odvody do sociálnej poisťovne aspoň 15 rokov. Ak sa tak nestalo, na minimálny starobný dôchodok nebudete mať nárok.

Z 2. piliera nemáte garantovaný dôchodok 33 eur. Každoročne Vaša nasporená suma podlieha poplatkom na 2. pilier. Keď dlhodobo nebudete do 2. piliera odvádzať prostriedky, tak Vám výrazne klesne.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk