Akú vysokú hypotéku môžeme dostať, keď máme v čistom okolo 1500 a 1000 eur?

Zodpovedané
18. nov 2022

Dobrý deň,

s partnerom máme dom, na ktorý máme hypotéku vo výške asi 130 000 eur. Dom ideme teraz po 5 rokoch predávať za 210 000 eur. Čiže po vyplatení hypotéky nám zostane približne 80 000 eur ako vlastné zdroje. Naše príjmy sú v čistom okolo 1500 eur a 1000 eur. Výdavky by sme nemali už žiadne, čo sa týka úverov a hypotéky. Máme dve deti, ja mám 34 rokov a partner 37.

Akú vysokú hypotéku môžeme približne dostať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti by ste z Vášho príjmu mali aktuálne nárok na hypotéku okolo 210 až 215 tisíc eur. Je to však jeden z najlepších scenárov, totiž takáto výška hypotéky by vám nevyšla v každej banke a ani pri každej dĺžke fixácie. Okolo 190 000 eur až 200 000 eur by ste však mohli mať v bankách nárok všeobecne aj pri lepších fixáciách.

Záleží to samozrejme od veľa faktorov. Niektoré banky vám štandardne vo vašom prípade neposkytnú hypotéku až na 30 rokov (Tatra Banka, ČSOB banka, 365 banka). Tiež záleží od vašej úverovej histórie, niekde aj vzdelania a typu práce či dĺžke pracovného pomeru. Tiež sa to bude odvíjať od úrokových sadzieb aké budú v čase riešenia vašej hypotéky a podobne.

Ideálne je podľa mňa pre vás si schváliť hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť už teraz, aby ste mali garantované podmienky. Ako podmienku čerpania by ste si s bankou určili vyplatenie existujúcej hypotéky. Týmto spôsobom by ste mali schválenú hypotéku, garantované podmienky na najbližších štandardne 6 mesiacov a dovtedy by ste si mohli v kľude vyriešiť nájdenie novej nehnuteľnosti, predaj aktuálnej a zároveň aj vyplatenie aktuálnej hypotéky pri predaji domu. No a nebáli by ste sa, že čo ak sa dvihnú v bankách sadzby a vy nebudete mať nárok na takú hypotéku, s akou ste rátali.

Momentálne banky znova sadzby dvíhajú. Tatra banka dvíha dnes (18.11.), Prima Banka znova od zajtra (19.11.) a napríklad SLSP od 22.11.2022.
Pokiaľ by ste potrebovali bližšie usmerniť ako sa to dá riešiť, kľudne mi napíšte na mail a poradím vám.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk