Akú výšku úveru potrebujem na vyplatenie bývalej manželky?

Zodpovedané
30. máj 2024

Dobrý deň,

potreboval by som radu, lebo sa s bývalou manželkou nevieme dohodnúť. Pani v banke povedala, že oni sú nestranní a máme si to vyrátať sami.

Nedávno sme sa rozviedli a ja som zostal bývať v našom dome, ktorý bol ohodnotený na 315 000 EUR a musím ju vyplatiť. Do domu som prispel mojimi peniazmi 25 000 EUR, ktoré som nadobudol pred manželstvom a sú neodškriepiteľné.

Zostáva nám však ešte splatiť spoločnú hypotéku, ktorú sme brali 50/50. Tá v súčasnosti činí 97 640 EUR.

Koľko musím vyplatiť manželke?

Koľko si musím vziať nový úver, aby som vyplatil bývalú manželku a vyrovnal starý úver v banke novým?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne by som to spravil tak, že by som odčítal tých 25 000 EUR, teda by mi ostalo 290 000 EUR. Jej by som dal 195 000 EUR, pričom 48 820 EUR z toho by išlo na vyplatenie jej časti úveru (50%) a zvyšok jej na účet, pričom hypotéka spolu s domom by sa prepísala kompletne na Vás.

Samozrejme záleží, že v akej miere tých 25 000 EUR zhodnotilo nehnuteľnosť. Ak sa vďaka tomu zhodnotila napríklad o 40 000 EUR, tak tých 40 000 EUR by som potom odrátal z 315 000 EUR a postupoval rovnako. Najskôr sa dohodnite s bývalou manželkou, že podľa Vás akou hodnotou sa zhodnotil Váš dom pri vašej investícii 25 000 EUR, dohodnite sa na nejakej konkrétnej sume. To odrátajte od 315 000 EUR, vydeľte to dvomi, 48 820 EUR dajte na vyplatenie hypotéky a zvyšok jej na účet. Urobte k tomu cez právnika kúpnu zmluvu, na základe ktorej sa to vysporiada aj v banke aj na katastri.

Pokojne mi môžete napísať na mail a prezistím Vám, v akej výške Vám vie banka poskytnúť maximálne financovanie a podľa toho sa budete vedieť odpichnúť.

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk