Akú úrokovú sadzbu mi banka poskytne na ďalšie roky splácania?

Zodpovedané
4. apr 2021

Dobrý deň,

poberám invalidný dôchodok a prišla som o zamestnania. Platím hypotéku stále načas.

V prípade ak mi skončí fixácia úrokovej sadzby na hypotéku, tak akú úrokovú sadzbu banka poskytne na ďalšie roky splácania?

V prípade ak by som si nenašla zamestnanie a TPP.
Ďakujem

Dobrý deň,

toto neviete dopredu určiť. Tiež banky postupujú pri tomto rozdielne. V prvom rade je dôležitá aktuálna situácia na trhu, kedy si banky aj medzi sebou robia konkurenciu a sledujú vzájomné ponuky (aké úroky napr. ponúkajú klientom). Cieľom banky je si dobrého klienta, hlavne klienta, ktorý spláca bezproblémovo stabilizovať.

Splácanie spravidla banky zaujíma viac, než to, či máte aktuálne zamestnanie - v rámci ponuky ďalšej sadzby. Ovplyvniť môže ponuku aj zostatok hypotéky alebo ako dlho budete banke ešte splácať.

Banka cca 2 mesiace pred koncom fixácie posiela list s informáciou o nasledujúcej sadzbe.

V tomto období viete s bankou rokovať o svojej sadzbe - ja s tým vždy mojim klientom pomáham, občas sa podarí ponuku zlepšiť, inokedy sa prehodnotí iný druh fixácie, v niektorých prípadoch, keď majú klienti aj iné menej výhodné úvery či majú potrebu získania ďalších prostriedkov riešime aj refinancovanie či konsolidáciu.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk